Dnes je neděle 11. května 2025., Svátek má Svatava
Počasí dnes 13°C Polojasno

Za mušlemi až ke svatému Jakubu

22. 7. 2011 – 20:12 | Tip na výlet | red | Diskuze:

Za mušlemi až ke svatému Jakubu
zdroj: Profimedia

Jižní Moravou vede nově Svatojakubská cesta. Má zatím asi 75 kilometrů a poutníci a turisté na ni mohou nastoupit u nákupního střediska Olympia na jihu Brna. Stezka je povede až k Mikulovu, kde se napojuje na rakouské cesty.

Novinářům to dnes řekl Juraj Flamik z Nadace Partnerství. Svatojakubské stezky mají nyní v Evropě bezpočet variant, končí ve španělském Santiagu de Compostela, kde je i hrob svatého Jakuba, patrona poutníků.

Celkem je nyní na jižní Moravě asi 180 kilometrů tras, která na Svatojakubskou cestu poutníky navedou. Nově bylo vyznačeno asi 40 kilometrů, především poblíž Brna. Trasy značené typickou mušlí, z které světec pil po cestě vodu, využívají cest značených Klubem českých turistů.

V budoucnu poutníci dojdou až do centra Brna

Podle Flamika v budoucnu cesta patrně dospěje až do centra Brna. "S Brnem je problém. Ve městě není vyznačená ani jedná turistická pěší trasa. To by se mělo ještě dořešit. Cesty mohou vést například podél řek Svratky a Svitavy," uvedl Flamik. Cílem trasy by pak byl kostel svatého Jakuba v centru Brna.

Značení Svatojakubské cesty je na jižní Moravě od jara letošního roku. Záměrem organizátorů je připomínat na trase cestu symbolem mušle na fasádách domů nebo různými zastaveními. Na cestě je jich zatím jen několik, například v katastru obce Popice. Jednotlivé motivy a nákresy znamení jsou hotové. Připravil je výtvarník Josef Zahradník z Ivančic. Organizátoři čekají, že počet znamení na cestě rozšíří samotné obce, které na trase leží.

Propojení Moravy s dalšími Svatojakubskými cestami

Do budoucna je v plánu napojení jižní Moravy i na další Svatojakubské cesty. Ty zatím protínají pouze Čechy. Vedou například přes Český Krumlov a Prahu, odkud směřují na západ. V plánu je například spojení z Brna přes Vysočinu do Českého Krumlova, cesta přes Velehrad na Slovensko nebo severní trasa přes Olomoucký kraj do Polska.

Poutní cesty jsou podle Flamika v současnosti velmi populární především v západní Evropě nebo Polsku. "Poutní turistika se stala novým stylem putování. Je to spojení poznání s duchovním rozměrem. Svatojakubská cesta se začala šířit od Compostely přes Francii do celé Evropy. Trasy jsou zejména v Německu nebo Polsku," uvedl Flamik.

Nápad vyznačit trasu i na jižní Moravě inspirovala snaha rakouských kolegů. Ti Svatojakubskou cestu dovedli až do Mikulova. "My jsme na to navázali a budeme rádi, když se přidají i další moravské kraje, kde stezka chybí," uvedla ředitelka Centrály cestovního ruchu Jižní Morava Zuzana Vojtová.

Zdroje:

Předchozí článek

Parlamentní listy: S Michalem Voráčkem spolupracujeme

Následující článek

Nor zatčený kvůli útokům asi nebyl sám