3000 hadů na člověka! Ospalá vesnice skrývající smrtící tajemství

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Ještě před pár desetiletími se místní lidé živili zemědělstvím a rybolovem. Ale nyní pěstují hady - mimo jiné i krajty, zmije a kobry. Celkem jich tu je milion, což znamená, že hadi místní obyvatele přečíslují v poměru 3000 k jednomu.

Hadi (ilustrační foto)

Hadi (ilustrační foto),zdroj: Archiv

Stačí vejít na kteroukoli z více než stovky hadích farem ve vesnici a uvidíte kroutící se hady v malých dřevěných bednách naskládaných jedna na druhé. Během letních měsíců jsou hadů plné betonové jámy. Z jednoho z nich mají místní obyvatelé obzvlášť strach. Říkají mu "pětikrokový had", protože jeho jed je tak smrtící, že když vás uštkne, dostanete se maximálně na vzdálenost pěti kroků, než zemřete. 

Plazi jsou tu chováni na maso, které se prodává do restaurací, a také kvůli částem těl, které jsou žádané v tradiční čínské medicíně. A se začátkem nového čínského roku, který letos začal 10. února a je ve znamení hada, se místní vesničané těší na výnosných dvanáct měsíců. 

Vydělal jmění

"V roce hada doufáme, že se zisky naší společnosti zdvojnásobí," řekl Jang Chung-čchang, jednašedesátiletý farmář, který před deseti lety s chovem hadů ve vesnici začal. "Kéž nám had přinese prosperitu a štěstí." 

Pan Jang prý nejprve chytal hady ve volné přírodě, aby si léčil vážnou nemoc, kterou trpěl jako mladík. Vycítil v tom podnikatelskou příležitost, a začal se věnovat chovu hadů, na němž rychle vydělal malé jmění. A další vesničané následovali jeho příklad. 

Z chování hadů plynou zjevná rizika. Jang sám zná jednoho muže, který po uštknutí hadem zemřel. Ale poptávka po hadech stoupá, a tak druhdy chudá vesnice C'-s'-čchiao je nyní relativně bohatá a mnoho z jejích obyvatel se chvástá zisky v řádu desítek tisíc dolarů. 

"Chovat a domestikovat hady chce zkušenosti a techniku," vysvětluje Jang, který tvrdí, že jeho farma už přerostla v mnohamilionový podnik. Ten provádí mimo jiné i výzkum, jak vylepšit stravu hadů, či jak nechat líhnout jejich vejce, aby se počet přeživších jedinců zvýšil. 

Dokáže znovu chodit

Hadi jsou v čínské medicíně velmi cenění pro údajné léčivé účinky. Jejich těla se vaří v polévce a dokonce i nakládají do vína či lihovin, které pak mají posílit imunitní systém člověka. Na Jangově farmě je i obchod, kde se dá koupit celá škála výrobků včetně hadího prášku. 

Většinou prodává na domácím trhu, ale část produktů putuje i do Japonska a Jižní Koreje, stejně jako do Německa či Spojených států. A zákazníci na jeho farmu míří i ze vzdálenosti stovek kilometrů, aby získali prostředky, o nichž věří, že je vyléčí. 

Jedním z nich je i mladík, který prý byl upoután na lůžko tři roky. Ale poté, co několik měsíců užíval hadí medicínu, dokáže znovu chodit. "Hadi jsou moji zachránci," tvrdí. "Když jsem sem poprvé přijel, děsil jsem se jich, ale už se nebojím."

Tagy: vesnice C'-s'-čchiao hadi

Zdroje: ČTK