7,5 milionu litrů piva! Legendární Oktoberfest končí rekordem

- Zajímavosti autor: Danica Klein

VIDEO. Rekordních 7,5 milionu litrů piva se vypilo na dnes končícím 178. ročníku proslulých mnichovských pivních slavností Oktoberfest.

Oznámili to v bavorské metropoli pořadatelé největší lidové veselice na světě, která letos přivítala 6,9 milionu návštěvníků. Ty letos od zvýšené konzumace neodradila ani nejvyšší cena za jeden litrový tuplák v dosavadní historii této akce.

Nadmíru spokojeni

V obou ukazatelích tak nynější Oktoberfest překonal ten loňský, kdy 6,4 milionu lidí za 17 dní vypilo 7,1 milionu litrů pěnivého moku. Zatímco v případě spotřeby stanovili milovníci "tekutého chleba" tento rok nové absolutní maximum, v počtu návštěvníků jim ještě 200.000 do rekordních 7,1 milionu hostů z roku 1985 chybělo.

Organizátoři byli přesto se 178. ročníkem nadmíru spokojeni. Primátor Mnichova Christian Ude ho dokonce označil za Oktoberfest snů. "Až do posledního dne na něm panovala úžasná nálada," pochvaloval si.

"Byl to zlatý Oktoberfest," přidala se šéfka slavností Gabriele Weishäuplová, podle níž se na rekordní konzumaci podepsalo příznivé počasí. Za přínos označila také takzvaný nostalgický Oktoberfest, tříhektarový areál s atrakcemi z minulých století, do něhož navzdory vstupnému zavítalo na 600.000 lidí, převážně senioři a rodiny s dětmi.

Přibylo kapesních krádeží

S výdaji obecně neměli letos návštěvníci zjevně problémy, když byli ochotni poprvé za máz piva zaplatit přes devět eur. Nejdražší tuplák na mnichovské Tereziánské louce vyšel na 9,20 eura, což je v přepočtu téměř 229 korun. Oproti loňsku podražilo i jídlo. Přesto od 17. září ve strávnících zmizelo 118 rožněných volů a 58 telat. Množství zkonzumovaných grilovaných kuřat, suverénně nejoblíbenějšího teplého pokrmu na Oktoberfestu, pořadatelé ani neuvedli.

Ti už v polovině letošních slavností upozornili na masivní nárůst krádeží skleněných a kameninových korbelů na pivo. Členové ochranek jednotlivých stanů jich nakonec u návštěvníků odhalili 226.000, což je podle Weishäuplové téměř dvakrát víc než loni.

Přibylo také kapesních krádeží. Mírně naopak podle mnichovské policie klesl počet šarvátek se sklenicemi nebo sexuálních útoků. Nejkurióznějším "předmětem", který tento rok na Oktoberfestu skončil ve ztrátách a nálezech, byla živá, osm centimetrů dlouhá kobylka.

Zdroje: ČTK