Američané oslavili Den díkůvzdání. Manhattanem prošel tradiční průvod

- Do světa autor: Danica Klein

Slavnostním balónovým defilé v centru New Yorku a především tradiční hostinou obyvatelé Spojených států oslavili Den díkůvzdání. Jeden z hlavních svátků v USA zároveň odstartoval předvánoční nákupní sezónu, která se nejspíš i letos odehraje z velké části na internetu. Ve vánočně vyzdobených kamenných obchodech se první koupěchtiví zákazníci objeví už dnes večer místního času. 

Obrovský krocan, Den díkůvzdání

Obrovský krocan, Den díkůvzdání,zdroj: usatoday.com

Den díkůvzdání se v USA slaví každý čtvrtý čtvrtek v listopadu. Manhattanem prošel tradiční balónový průvod, jemuž navzdory mrazivému počasí přihlížely početné davy lidí. V okolí Central parku se podle agentury Reuters shromáždily až tři miliony zvědavců, u televizorů sledovaly pochod další desítky milionů. Nechyběl obří nafouknutý Spiderman, postavy z kreslených filmů Walta Disneye či několik verzí Santa Clause. 

Podívanou málem zkazil poměrně silný vítr, který dosahoval rychlosti kolem 40 kilometrů v hodině. V sedmaosmdesátileté historii newyorských pochodů povětrnostní podmínky zmařily průvod jen jednou, v roce 1971. Dnes na radu policie drželi tvůrci balonových kreací své výtvory radši při zemi.

Předvánoční nákupní horečka po mnoho desetiletí propukala až v pátek, který v USA nazývají "černý". Název zřejmě vznikl v 60. letech jako popis komplikací, jimž museli řidiči a policisté čelit kvůli výjimečně silné dopravě způsobené náporem nakupujících. V posledních letech ale obchodníci zahajují vánoční sezónu už ve čtvrtek večer, tedy přímo na Den díkuvzdání. 

Děje se tak navzdory protestům odborů, které si stěžují, že majitelé obchodních řetězců ve sváteční den kvůli tržbě odvádějí otce a matky od rodin. Hned po slevovém víkendu následuje takzvané kybernetické pondělí, kdy zase slevy nabízejí internetoví prodejci. 

Víkend po Dni díkůvzdání je v USA spojen nejen s nákupem, ale i s návštěvami a hodováním. Podle americké automobilové asociace AAA se očekává, že během víkendu vyjede na silnice 43 milionů motoristů. Policie se čeká problémy, protože na velké části území USA má padat mrazivý déšť a silnice pokryje ledový krunýř. 

Většina rodin si dnes dopřála tradičního krocana. Prezident Barack Obama ovšem stejně tradičně párek krocanů už ve středu omilostnil. Na slavnostním menu dnes ale v Bílém domě podle agentury AP nijak nešetřili. Na stole byla medová šunka nebo nádivka z ústřic. Hostinu korunovalo devět druhů svátečního koláče - borůvkový, ořechový, broskvový, jablečný, dýňový, batátový, čokoládový, banánový a kokosový. 

Tagy: svátek Den díkůvzdání

Zdroje: ČTK