Dnes je pátek 1. července 2022., Svátek má Jaroslava
Počasí dnes 29°C Bouřky

Andalusie: Národní park Sierra de las Nieves

Andalusie: Národní park Sierra de las Nieves
Sierra de las Nieves | zdroj: StudentPoint.cz

Chcete spojit zábavu s poučením? Zapotit se, zlepšit si kondičku, a zároveň se něco dozvědět? Vyrazte do národního parku v Sierra de las Nieves.

Národní park byl založen v roce 1989 v oblasti pohoří Sierra de las Nieves. V roce 1995 se stal součástí programu MaB pod záštitou UNESCA. V rámci tohoto programu se vytvořilo již 500 rezervací ve 120 zemích. Snaží se zjistit, jak velký vliv má člověk na přírodu, jak najít rovnováhu v soužití mezi lidstvem a přírodou a také jak může zastavit ničení biosféry. Tyto rezervace slouží jako modely ideálního vyrovnaného vztahu mezi přírodou a člověkem. 

Turistické trasy jsou značeny šipkami ve směru prohlídky.
Turistické trasy jsou značeny šipkami ve směru prohlídky.

Přístup mají turisti jen do některých částí 

Rezervace je rozdělena na zóny, které určují stupeň zásahů člověka do krajiny. Zóna s nejvyšším stupněm ochrany životního prostředí se nazývá zona núcleo, což znamená jádro celé rezervace. Můžete se tu zúčastnit různých aktivit, při kterých se poučíte o životním prostředí a dozvíte se, jak se k němu chovat. Turistické trasy tu ale nenajdete. Druhou zónou je zona tampón, vyrovnávací zóna. Najdete tu největší souznění mezi přírodou a člověkem, jeho počínání je v souladu s biosférou. Skrz celý úsek vedou turistické trasy. Pracovníci rezervace se snaží zrekonstruovat, jak tady žili lidé dávno předtím, než vznikla moderní civilizace, a jak zacházeli s přírodou, která je obklopovala. 

Pohoří Sierras blancas je tvořeno hlavně dolomity a bílými kameny.
Pohoří Sierras blancas je tvořeno hlavně dolomity a bílými kameny.

Rezervace září všemi barvami           

Kromě těchto zón existuje ještě rozdělení na teritoria. Jedno z nich se jmenuje Sierras Blancas(Bílé pohoří). Nachází se tu hodně dolomitů a kamenů bílé barvy, které mu daly jméno. NaopakSierras Bermejas, nebo také Sierras Rojas (Nachové, Červené pohoří) se díky velkému obsahu železa a magmatickému typu skal vyznačuje právě načervenalou barvou. Posledním důležitým teritoriem je Tierras Pardas (Hnědá pole). Nevyskytují se zde žádné skály jako v předešlých dvou, ale zato jílovitá pole, která vznikla přeměnou hornin a naplavením jílu. 

Klima je tu dost rozdílné, od nízkých teplot a zasněžených ploch po vysoké teploty.
Klima je tu dost rozdílné, od nízkých teplot a zasněžených ploch po vysoké teploty.

Každý tu najde zábavu podle svého gusta 

Ať už máte rádi turistiku nebo radši adrenalinové sporty, všichni si tu přijdete na své. V nabídce jsou totiž jak horské trasy, tak prohlídka rezervace projížďkou v kanoích. Nebo si můžete zapůjčit kola a vydat se brázdit park na nich, samozřejmě jen po vyznačené stezce. A zábavu tu naleznou i knihomilové, kteří se zajímají o botaniku. Asi nejextravagantnějším, a také velmi oblíbeným typem turistické aktivity je horolezectví. Pro všechny milovníky přírody a jakéhokoli typu tělesné námahy, je tato rezervace ideálním místem.

AUTOR: Julie Gonzálezová

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 1.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,730 24,830
USD 23,690 23,870
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma