Australané si připomněli výročí připlutí bělošských osadníků, domorodci protestovali

- Zajímavosti autor: Danica Klein

V Austrálii dnes oslavili národní den. Oslavy takzvaného Australia Day doprovázel protest původního obyvatelstva, který ještě posílila výzva vůdce opozice Tonyho Abbotta, aby byl stržen jejich stan před parlamentem v Canbeře symbolizující jejich vyslanectví.

Strkajícím se davem musela projít premiérka Julia Gillardová, která zakopla a ztratila botu, vyvázla ale bez zranění. Gillardová s Abbottem odcházela po slavnostní ceremonii k národnímu svátku z jedné z canberrských restaurací, kterou obklopil dav asi 200 protestujících. Ti jí nazývali rasistkou a provolávali "hanba". Nikdo nebyl při incidentu zraněn a premiérku dostala do bezpečí policie.

Stan, který měl být stržen, je již 40 let symbolem aktivistů, kteří tak upozorňují na nerovné zacházení s původním obyvatelstvem. Abbot podle zakladatele stanu Michaela Andersona vyvolal svou výzvou právě na Den Austrálie reakce, které se daly očekávat.

Původní obyvatelé tvoří asi 500.000 z celkových 23 milionů obyvatel Austrálie. Bojují s mnoha sociálními problémy, řada z nich žije ze sociální pomoci a 60 procent nemá dokončené ani střední vzdělání.

Dnešní Den Austrálie, který je vzpomínkou na 26. leden 1788, kdy připluli do země první britští kolonialisti, nazývá řada původních obyvatel Dnem invaze. Britové tehdy přišli do země, aniž by s místním obyvatelstvem uzavřeli dohodu o osídlení.

Tagy: protesty Austrálie svátek

Zdroje: ČTK