Australské aerolinie nechtějí, aby muži seděli vedle dětí

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Australské aerolinie Virgin Australia slibují, že po vlně protestů změní předpisy, podle kterých nesmějí vedle dětí cestujících bez doprovodu rodičů sedět v letadle muži. Někteří pánové měli dojem, že následkem tohoto pravidla platného i v jiných leteckých společnostech paušálně dostávají nálepku pedofilů.

Veřejnou debatu rozvířil 33letý Johnny McGirr ze Sydney, kterého letuška požádala, aby si přesedl poté, co si všimla, že sedí vedle dvou chlapců ve věku asi osm až deset let. Na jeho místo přesadila jistou ženu.

"Považovali mě automaticky za pedofila," řekl McGirr australskému deníku The Age. "Všichni se na mě dívali," vzpomíná tento muž na zážitek, který mu připravil předpis, který má chránit děti před obtěžováním. McGirr si připadal diskriminovaný kvůli svému pohlaví.

"Prznitel dětí"

Podobný případ se nedávno stal i u australské letecké společnosti Qantas. Jedenatřicetiletý muž musel své původně přidělené místo opustit kvůli tomu, že seděl vedle dívky, která cestovala sama. "Měl jsem pocit, jako bych měl nad hlavou ceduli s nápisem 'Prznitel dětí'," vypráví.

Podobné předpisy existovaly dříve i u British Airways, připomíná Der Spiegel. V roce 2010 byly ale aerolinie zažalovány kvůli diskriminaci a pravidla následně změnily.

Tagy: zákaz pravidla

Zdroje: ČTK