Bikepark na šumavském Špičáku zahajuje sezonu s novou trasou

- Cestování autor: Danica Klein

Novou trasu pro bikery a zábavnou pohádkovou stezku pro rodiny s dětmi připravil letos nově pro návštěvníky největší sportovní areál v české části Šumavy - železnorudský Špičák.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Areál dnes zahajuje letní sezonu, poprvé se po tříměsíční pauze rozjela pro pěší turisty a bikery sedačková lanovka. Její provoz je kvůli ochraně přírody přesně časově omezen, řekl majitel areálu Vladimír Kasík.

Pátým rokem

"Nám i návštěvníkům, především bikerům, by vyhovovalo začínat dříve a končit déle. Jsme ale takhle termínově dohodnuti se správou chráněné krajinné oblasti kvůli ochraně zdejší přírody, hlavně tetřevovi. Letní provoz lanovky skončí v neděli 18. září," uvedl Kasík.

Bikepark je v provozu pátým rokem a milovníkům adrenalinové terénní jízdy na horských kolech nabízí na sjezdovkách aktuálně šest tras o celkové délce přes šest kilometrů v obtížnosti od začátečníků po zkušené jezdce.

Letošní nová trasa Air Stone měří zhruba 600 metrů a podle Kasíka vede hlavně po kamenech a dřevěných lávkách, hodně se na ní skáče a je poměrně obtížná.

S hvězdou bikerů

"Hned tento první víkend u nás pořádá první výukový Simpleride Bike kemp z celkem čtyř svých letošních kurzů jeden z nejlepších jezdců Richard Gasperotti. Má tady svoji základnu a vede profesionální školu sjezdového a freeridového ježdění na kole," doplnil Radek Vaniš ze Špičáku.

Do bikeparku, který patří k nejlepším v ČR a byl zařazen mezi 11 TOP bikeparků v Evropě, investovali majitelé za pět let na deset milionů korun, letos přes milion Kč. Některé roky nechají po dohodě s ochránci přírody určitou trasu odpočinout.

Nalákat návštěvníky

V loňské letní sezoně vyvezla lanovka na vrchol Špičáku 16.000 lidí, z toho na 3500 bikerů. Téměř třetinu z nich tvořili cizinci. Na rozdíl od zimní sezony jich jezdí v létě do areálu stále víc. V zimě 2010/2011 navštívilo Špičák na 100.000 lidí.

Areál se snaží nalákat na letní sezonu i další skupiny návštěvníků. Proto dnes poprvé otevírá novou stezku Pohádkové Česko. "Zhruba tříkilometrový okruh na vrchol Špičáku směrem přes Rozvodí na Čertovo jezero a zpět do areálu je určen především pro rodiny s dětmi. Čeká na ně deset stanovišť s pohádkovou tematikou a různými úkoly," popsal Kasík.

Okruh na nenáročné trase začíná i končí v prostoru u lanovky. Za hodinu až dvě ho zvládnou i čtyřleté děti.

Tagy: trasa

Zdroje: ČTK