Dnes je pátek 15. ledna 2021., Svátek má Alice
Počasí dnes 0°C Sněhové přeháňky

Carpe noctem - užij noci!

Carpe noctem - užij noci!
Noční New York | zdroj: ThinkStock

Pro nevšední zážitky se nemusíte vydávat do dalekých a exotických končin, stačí si naplánovat noc, kterou strávíte netradičním způsobem!

Lidé cestují z nejrůznějších důvodů – za krásami přírody, za vůní moře, za rodinou, za prací či za zábavou. V dnešním článku přinášíme několik tipů, kdy a kam se vydat při světle hvězd.

Když už je řeč o hvězdách, tak kam se jinak vydat, než do Greenwiche. Jedna z nejznámějších observatoří na světě, hlavně díky nultému poledníku, který hvězdárnou prochází. Je to sice jen myšlená čára, ale i dospělí se zde stávají dětmi, a poskakují sem a tam, přes čáru, která poledník symbolizuje. Obdivovat ji můžeme již od roku 1675, kdy ji nechal postavit král Karel II. Ironií ovšem je, že poslední prohlídka pro návštěvníky se koná již v půl páté odpoledne.

Nejen noci muzejní

Napadlo vás někdy, jaké by bylo strávit noc v kostele? Či ještě lépe – shlédnout kostelů za jednu noc co nejvíce? Muzejní noc je u nás již poměrně zažitá věc, ale slyšeli jste o Noci kostelů? Letos se koná 24. května, a otevřených bude 563 kostelů v různých okresech, z toho nejvíce jich bude v Praze. V seznamu nalezneme nejen kostely pro věřící vyznání katolického, ale i modlitebny směru evangelického. A protože se tato akce neodehrává jen v České republice, pak se může stát opravdu nevšedním cestovatelským zážitkem.

Jestliže jste ale příznivci jiného duchovního stylu, tak vězte, že noc lze strávit i v muslimské rodině či v tibetském chrámu se zdejšími mnichy. Nebude to ale jen jedna noc, jedná se totiž o zhruba měsíční pobyty. Zážitek poměrně finančně náročný, za program, pobyt a stravu zaplatíte zhruba 38 000 Kč.

Kříž - symbol křesťanství.
Kříž - symbol křesťanství

Trochu tvrdší zábava

Pokud ale patříte mezi vyznavače rušného nočního života, a místní diskotéka zrovna není nic pro vás, můžete si naplánovat cestu do některého rockového nebo metalového klubu. Metaltravelguide je skvělý web s vyhledávačem klubů, provozovaných po celém světě. Jedete na výlet do Berlína a autobus zpět do ČR vám jede až ve tři hodiny ráno? Nevadí! Zjistíte, jaký klub je nejblíž autobusové zastávce, a pak již trávíte několik hodin ve společnosti weissbieru apotetovaných pánů a slečen.

Kytara - základní výbava metalové kapely.
Kytara - základní výbava metalové kapely

Neznalost neomlouvá

Ovšem nic se nemá přehánět, a v některých chvílích stačí jen hloupá náhoda, a vy jste donuceni složit hlavu v cele předběžného zadržení. V českých podmínkách nic tak strašného, protože je to pořád domácí prostředí, ale v zahraničí může být situace o něco komplikovanější. Na webu Ministerstva zahraničních věcí jsou zveřejněny informace ohledně vašich práv, například když je vaše osobní svoboda omezena, pak máte jako český občan nárok na spojení se zastupitelským úřadem ČR. Ten zadrženému občanovi zprostředkovává kontakt s rodinou nebo pomáhá najít kvalitního právního zástupce. Ale doufejme, že tyto rady nebudou potřeba.

Sofa, lenoška nebo gauč?

A jako další možnost, jak netradičně prožít noc, je ubytovat se po dohodě u úplně cizích lidí na úplně cizím gauči, ale o couchsurfingu (jak se tato aktivita nazývá) bylo napsáno již mnoho. Je to skvělý prostředek na jednodenní či spíše jednonoční akci, ale může se stát, že byste rádi v dané lokalitě strávili i delší čas, ale vaše studentské příjmy vám hotel nedovolí. Pak je tu pro vás další možnost (pakliže jste vlastníky nějaké nemovitosti, jako pouhý nájemník bych kvůli právní stránce věci štěstí nepokoušela) – a to je vyměnit své obydlí za obydlí někoho z jiného státu. Takovou výměnu si vyzkoušely již Cameron Diaz a Kate Winslet ve filmu Prázdniny. Je to jednoduché – nabídnete svůj domov, a někdo jiný, koho zajímá místo, kde bydlíte, vám na oplátku nabídne domov svůj. Nemusíte se bát, že se po návratu vrátíte do vykradeného bytu – agentury zaměřené na výměny v současné době oplývají spoustou bezpečnostních opatření, vyplňují se podrobné formuláře, je třeba zaslat fotky, reference atd. Vhodné je se svými novými nájemníky seznámit třeba přes maily a videohovory, pak uvidíte, že se jedná opravdu o milý studentský pár, který se chce přesunout z jižní Francie na týden do srdce Evropy.

Pohodlí i u cizích?
Pohodlí i u cizích?

Zvednout kotvy!

Na závěr tip pro ty, kteří neradi stojí nohama na zemi – přenocujte v hausbótu! Možné je to po celé Evropě, a v zemích jako je Holandsko, Irsko, Polsko nebo Itálie se nevyžaduje žádné řidičské oprávnění. Cena se u jednotlivých společností liší, ale počítejte přibližně 50 Euro na jednu noc pro jednu osobu. Ve Francii můžete vyplout na tzv. předběžné řidičské oprávnění, kdy vás zaškolí a následně obdržíte toto povolení. A potom již plujete říčním korytem až do slunce západu, romantika houpavých vlnek a sklenky vína na zádi lodi, zkrátka něco nezapomenutelného!

AUTOR: Nikola Pluhařová

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,140 26,220
USD 21,560 21,680
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma