Češi šetří na exotických dovolených

- Do světa autor: Danica Klein

Cestovním kancelářím ubývá klientů, kteří v zimě létají na pobytové zájezdy k exotickým mořím. Vyplývá to z ankety mezi cestovními kancelářemi a agenturami. Pokles zájmu zasáhl především lacinější typy zájezdů. Podle Jaromíra Beránka z analytické společnosti Mag Consulting je to způsobeno zejména obavami lidí z utrácení v ekonomicky nejisté situaci.

"Cestovní kanceláře v letošním roce nabídly na trh víc míst než v loňské sezóně," uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří (ACK ČR) Jan Papež. Pokles prodeje se týká zejména zájezdů s charterovými lety v cenovém rozmezí mezi 20 až 30 tisíci korunami na osobu. Pravidelné linky do exotických zemí jsou podle Papeže stále plné, což podle něj svědčí o odklonu turistů od cestovních kanceláří směrem k individuální turistice.

Znatelný pokles odbytu exotických zájezdů potvrdila marketingová ředitelka cestovní kanceláře Firo-tour Pavlína Pešová. Proti loňskému roku kancelář zatím prodala téměř o pětinu zájezdů méně. Prodej exotiky je letos vlažnější, řekl i Stanislav Zíma z Exim Tours. 
"Vrstva obyvatel se středními příjmy v současné době cítí finanční nejistotu," uvedl Beránek. Podle něj si tito lidé místo zimního koupání dopřáli luxusnější vánoční a silvestrovské pobyty na horách.

Slabší koupěschopnost českých turistů

Zcela jiná je situace v případě nejluxusnějších exotických dovolených. Těch naopak cestovní kanceláře letos v zimě prodávají více, upozornil Papež. Druh klientely, který si takovéto pobyty může dovolit, není citlivý na ekonomické výkyvy, dodal.

Největší propad počtu prodaných zájezdů se podle Papeže týká zejména Dominikánské republiky, Kuby a Thajska, které je z hlediska počtu českých turistů tradičně nejvíce navštěvovanou exotickou destinací. V Dominikánské republice se projevila zejména slabší koupěschopnost českých turistů, v případě Thajska hraje roli i to, že řada lidí do této země létá opakovaně a dovolenou zde si je ve stále větší míře schopná zajistit i individuálně, dodal Papež.

Tagy: Dovolená Češi exotika krize

Zdroje: ČTK