Čeští policisté vyrazili pomáhat turistům do Chorvatska

- Do světa autor: Danica Klein

Stejně jako v minulých letech budou i letos v hlavní turistické sezoně v Chorvatsku pomáhat místním policistům jejich kolegové z Česka. A nebudou jediní. Kromě nich se do projektu, který Interpol doporučuje všem svým členům, zapojí už šestý rok policisté ze Slovenska, Francie, Maďarska, Rakouska, Německa a letos poprvé i ze Srbska.

Do Splitu už přijeli čtyři policisté ze Slovenska a čtyři z Česka. Brzy se k nim připojí strážci pořádku z Francie. Hostující policisté ve svých národních uniformách a pochopitelně beze zbraní budou hlídkovat spolu s chorvatskými kolegy a budou k dispozici turistům ze svých zemí. Při své činnosti musejí postupovat v souladu s chorvatskými právními předpisy.

Pomáhat kolegům

"Jsem tady už počtvrté, prostředí dobře znám a mám velkou radost z pozitivního ohlasu od turistů," řekl podle listu Slobodna Dalmacija novinářům bezchybnou chorvatštinou český policista Darko Stanković.

Hlavním úkolem zahraničních policistů je pomáhat chorvatským kolegům v případech, v nichž se jako poškození nebo pachatelé objevují státní občané jejich zemí. Nejčastěji se jedná o ztrátu osobních dokumentů, drobné krádeže a také o pomoc při automobilových haváriích a neštěstích.

Zdroje: ČTK