Čeští vědci objevili v Austrálii meteorit

- Cestování autor: Danica Klein

Čeští vědci vypočítali s přesností na 150 metrů místo, kde v australské poušti dopadl meteorit. Badatelé z Astronomického ústavu Akademie věd jsou součástí mezinárodního projektu takzvané pouštní bolidové sítě, kromě výpočtů meteorických drah také dodávají speciální kamery k pozorování meteoritů.

"Bylo to teprve podeváté v historii a podruhé na jižní polokouli, kdy na základě předchozích pozorování byl předpovězen pád meteoritu, jeho místo dopadu a následně také meteorit nalezen," uvedl Pavel Spurný, který projekt v Astronomickém ústavu vede.

Téměř bez vegetace

Jen 25 gramů vážící meteorit pojmenovaný Mason Gully byl nalezen loni v listopadu v Nullarborské poušti v jihozápadníAustrálii jen 150 metrů od místa, které vědci vypočetli.

Na projektu spolupracují ještě s vědci z Imperial College v Londýně a Western Australian Museum v Perthu. Pozorování se uskutečňuje v pouštní oblasti o rozloze 200.000 kilometrů čtverečných, která je téměř bez vegetace, a proto je zde hledání meteoritů snazší.

meteorit

"Celá pouštní bolidová síť v jihozápadní Austrálii je založena na plně automatických bolidových kamerách, které byly vyvinuty Astronomickým ústavem ve spolupráci s českou firmou Space Devices," vysvětlil Spurný.

Pás planetek

Meteority jsou jediným dochovaným záznamem o formování sluneční soustavy. Aby vědci mohli zjistit, jak sluneční soustava vznikala, musejí vědět nejen odkud nalezená tělesa pocházejí, ale také znát jejich dráhu meziplanetárním prostorem předtím, než dopadla na Zem.

"Tato cenná informace je však známá pouze pro 15 z celkem 35.000 dosud klasifikovaných meteoritů," upozornil Spurný.

Meteorit "s rodokmenem" nalezený v Austrálii pochází nejpravděpodobněji z pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem, jinak se prý jedná o celkem běžný typ meteoritu. 

Tagy: Austrálie

Zdroje: ČTK