Chcete se ohřát? V Sydney vystoupily teploty na 46 stupňů

- Do světa autor: Danica Klein

VIDEO. Největší australské město Sydney dnes zažilo nejteplejší den v registrované historii, když teploty ve městě vystoupaly téměř k 46 stupňům Celsia. 

Australská pláž

Australská pláž,zdroj: Daily Telegraph

Teploměr v sydneyské observatoři, která stojí na kopci Observatory Hill v centru města, ukázal dnes ve 14:55 místního času (2:55 SEČ) teplotu 45,8 stupně Celsia. Teploty ve městě jsou zaznamenávány již 150 let, přičemž dosavadní teplotní rekord pocházel z ledna 1939, kdy bylo v Sydney naměřeno 45,3 stupně Celsia. 

V některých oblastech v širším sydneyském regionu bylo dnes ještě větší vedro než v centru města. Penrith ležící západně od Sydney hlásí 46,5 stupně. 

Úřady v Sydney předem varovaly občany, aby se připravili na vedro, vyhýbali se namáhavým činnostem a nezdržovali se na slunci. Vysoké teploty poškodily elektrické vedení městských železničních linek, což způsobilo četná zpoždění. Železniční společnost CityRail vyzývala pasažéry, aby si s sebou na cestu nezapomněli vzít pitnou vodu. 

Záchranná služba v Sydney obdržela desítky telefonátů od lidí, kteří si stěžovali na zdravotní problémy spojené s vedrem, včetně závratí, mdlob a zvracení, uvedla stanice ABC News. 


Australský meteorologický ústav ve svém prohlášení sdělil, že dnešní rekordní teploty "se neomezují pouze na Sydney, ale hlásí je i pobřežní oblasti od Begy (44,6 stupně) po Williamtown (44,8 stupně)". 

Meteorologové nicméně předpovídají v Sydney v noci na sobotu dramatickou změnu počasí s bouřkami, které mají přinést prudký pokles teplot, napsal server BBC. 

Vlna horka sužující v současné době Austrálii přispívá ke vzniku četných požárů vegetace. Hasiči nadále bojují s plameny na desítkách míst ve státech Nový Jižní Wales a Viktorie. 

Poblíž městečka Seaton, asi 200 kilometrů od Melbourne ve státě Viktorie, našla policie v ohořelém automobilu tělo mrtvého muže. Podle agentury AP se jedná o první potvrzenou oběť požárů od začátku australského léta. V neděli zahynul jeden z hasičů podílejících se na hašení v ostrovním státě Tasmánie, příčiny jeho smrti ale údajně zatím nebyly stanoveny. 

Nové barvy na mapě

Obec Licola ve východní části státu Viktorie byla odříznuta od okolního světa, když požár zuřící na 44.500 hektarech porostu zablokoval jedinou přístupovou silnici do vsi. Desítky lidí byly z místa evakuovány, deset místních obyvatel ale prý v lokalitě setrvává. 

Austrálie čelí požárům buše každoročně. V únoru 2009 si ohně ve státě Viktorie vyžádaly 173 lidských životů. Premiérka Julia Gillardová se dnes zúčastnila v metropoli Canbeře pamětního obřadu, který připomněl požáry z roku 2003, jež usmrtily čtyři osoby a zničily tisíce domů. Australany vyzvala, aby "přijali náležitá opatření k ochraně své bezpečnosti a sledovali informace místních záchranných služeb". 

Vedra v Austrálii dosáhla v posledních týdnech takové úrovně, že se vládní meteorologický úřad rozhodl přidat do klimatické mapy nové barvy. Předpokládané teploty nad 50 stupňů Celsia jsou označovány purpurově červeně, růžovofialová barva pak je nachystaná pro teploty od 52 do 54 stupňů Celsia.

Tagy: počasí Austrálie teploty

Zdroje: ČTK