Cyklistům přepraví kola speciální autobus i vlak

- Cestování autor: Jan Janula

Cyklisté budou moci i letos využívat pro cesty do Brd speciální cyklobus. Začne jezdit v sobotu 2. dubna a linka bude v provozu až do října. Cestující ve vlacích Pražské integrované dopravy (PID) pak budou moci od 2. dubna bezplatně přepravovat jízdní kola.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Novinářům to sdělil mluvčí Regionálního operátora Pražské integrované dopravy (ROPID) Filip Drápal. Speciálně upravený autobus s místem pro jízdní kola pojede z Dobřichovic přes Mníšek pod Brdy do Kytína.

Po značených cestách

Všechny zastávky jsou v blízkosti vlakových nádraží. Reklama Cyklobus bude jezdit o víkendech a volných dnech. První spoj vyjede z Dobřichovic v 08:25, poslední v 16:25. V opačném směru pojede čtyřikrát denně. Cena jedné cesty je 32 korun.

"Z Mníšku pod Brdy nebo Kytína mohou vyznavači bicyklů vyrazit po značených cyklistických nebo pěších turistických trasách, či krajem projíždět po mnoha lesních cestách," uvedl specialista ROPID na cyklistickou dopravu Tomáš Prousek.

Autobus přizpůsobený pro přepravu kol jezdil do Brd poprvé v roce 2003. Loni ho využilo 1900 cestujících, kteří převezli celkem 1100. Další vítanou novinkou pro cyklisty je to, že cestující ve vlacích Pražské integrované dopravy (PID) budou moci od 2. dubna zdarma přepravovat jízdní kola.

Po Praze zadarmo

Bezplatná přeprava však bude platit pouze na území Prahy. V rámci pražské městské hromadné dopravy se kola bezplatně přepravují například v metru, na přívozech a ve vybraných linkách tramvají ve směru z centra.

Přeprava kola ve vlacích Českých drah stojí 25 korun za jednu jízdu nebo 50 korun za celodenní doklad.  Smyslem zavedení bezplatné přepravy jízdních kol je snaha podle zástupců PID ulehčit cyklistům přepravu kol ve frekventovaných částech Prahy.

"Díky železnici lze snadno překonat některé nepříjemné úseky po Praze, například centrum či některé průmyslové čtvrti, nebo se přiblížit na okraj metropole a dál pokračovat po bezpečných cyklostezkách nerušeni automobilovým provozem," uvedl Tomáš Prousek. 

.

Zdroje: ČTK