Desítky psů dnes vyrazily na stohodinový závod spřežení

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Desítky psů vyrazily dnes ve Veclově na Jindřichohradecku na trať ojedinělého nonstop závodu musherů. Psí spřežení budou 100 hodin usilovat o najetí maximálního počtu kilometrů. Závod, který odstartoval dnes v 10:00, skončí v sobotu ve 14:00, řekl pořadatel akce Bohumír Kremlička.

Do zasněžené krajiny v lokalitě zvané Česká Kanada se dnes vydalo pět spřežení z Česka a jedno z Německa. Původně se na start chystalo více závodníků, ale někteří se ze zdravotních důvodů na poslední chvíli odhlásili.

Každé spřežení má zhruba deset psů. Ale například Němec Holger Steiner vyrazil na trať jen se čtyřmi psy. "Počet nijak neomezujeme a nebývá ani rozhodující. Záleží na kondici, někdy i méně početné spřežení porazí spřežení s více psy," uvedl Kremlička. Přesto organizátoři jednu podmínku mají. Když soutěžící během závodu odloží vyčerpaného psa, nesmí jej už do spřežení vrátit.

Za osm dní!

Záleží na každém účastníkovi, jak si rozvrhne síly. Každý si individuálně určuje, kdy a jak dlouho bude odpočívat. "Nejčastěji se ale dodržuje rytmus čtyř hodin na trati a čtyř hodin odpočinku," řekl Kremlička. Musheři o přestávkách oddechují venku v postavených stanech. Psi mohou odpočívat v pojízdných kotcích, v nichž je majitelé vozí na závody. Ale často se stává, že psi chtějí o přestávkách ležet venku na sněhu.

Stohodinový závod psích spřežení nemá v Česku obdoby. Kremlička uvedl, že se nechal inspirovat ve Skandinávii. "Tam jsou podobně dlouhé tratě běžné. A třeba na Aljašce se jezdí závod na tisíc mil a ti nejlepší ho zvládnou za osm dní," řekl.

Rekord z Veclova drží Jindřich Zelenka. Ten v roce 2010 dokázal se svým spřežením za 100 hodin ujet 564 kilometrů. Závodníci jezdí v okolí Veclova na dvou různých okruzích. Jeden měří 35 a druhý 45 kilometrů. Záleží vždy na každém musherovi, kterou trať si vybere. O pořadí rozhoduje konečný počet kilometrů bez ohledu na to, na jakém okruhu je účastníci najeli.

Nonstop závod se letos koná potřetí. Loni organizátoři museli ročník na poslední chvíli odvolat kvůli nedostatku sněhu. "Letos nám počasí přálo," konstatoval Kremlička.

Tagy: závod psy

Zdroje: ČTK