Diana Nyad plave do dějin! Američanka (62) dnes dorazí na Floridu

- Zajímavosti autor: Danica Klein

VIDEO. Americká dálková plavkyně Diana Nyadová dnes znovu přerušila nakrátko svůj pokus o překonání Floridského průplavu bez ochranné klece. Podobně jako v pondělí byla důvodem bouře. U amerických břehů je nadále očekávána dnes, a to asi brzy odpoledne místního času (večer SELČ).

Nyadová skočila do moře v sobotu večer v kubánské metropoli Havaně. Na Floridu plave zatím 62letá Diana bez ochranné klece proti žralokům, je to její čtvrtý pokus. Neúspěšně se pokusila přeplavat průliv už v roce 1978, tehdy ale používala ochrannou klec.

"Daří se jí dobře. Ve svých 62 letech Nyadová plave do dějin," uvedl její tým, který plavkyni provází na lodích na její 166 kilometrů dlouhé trase. Tým upřesnil, že dobře trénovaná a zkušená atletka udržuje rytmus kolem 50 temp za minutu.

Psali jsme: Popálily ji medúzy, hrozí žraloci. Odvážná Američanka (62) plave z Kuby na Floridu

Žena zatím vydržela v moři plavat, ačkoliv již první noc utrpěla bolestivé popáleniny od medúz a v pondělí kvůli silně bouřlivému a větrnému počasí musela krátce přerušit plavbu. V pondělí ale zažila i příjemné setkání, když se při plavání ocitla v hejnu delfínů.

Plavkyně dělá pravidelné přestávky kvůli odpočinku, doplnění tekutin a vysoce energetické potravy, například burákového másla.

Nyadová plave bez pomoci ochranné klece proti žralokům, protože to podle odborníků ulehčuje plavání v moři a ona se chce stát první osobou, která z Kuby na Floridu přeplave bez této klece. V oblasti je přitom hodně žraloků. Před nimi se plavkyni snaží chránit doprovodná plavidla s potápěči.

Tým se stará i o zdraví plavkyně - tu ohrožuje podchlazení navzdory tomu, že mořská voda má teplotu přes 29 stupňů Celsia, a také jí otékaly rty a jazyk. "My víme, že její mysl se s tím dokáže vypořádat," uvedl tým. "Ale vždycky nastane bod, kdy už lidské tělo nemůže dál. Co ale nikdo neví, kde má tuto hranici Diana Nyadová."

Pokud Diana Nyadová plavbu dokončí, dá si dárek k 63. narozeninám, které má ve středu. 
Američanka doufá, že bude inspirací pro lidi svého věku. Zároveň označila akci za "symbolický moment" pro porozumění mezi Spojenými státy a Kubou, jež jsou rozděleny už půl století nejen Floridským průlivem, ale i nepřátelskými politickými postoji.

Tagy: rekord plavání florida Kuba

Zdroje: ČTK