Dnes je sobota 16. ledna 2021., Svátek má Ctirad
Počasí dnes -3°C Skoro zataženo

Domov prahistorických ještěrů: Poznejte Galapágy, souostroví v zajetí sopek

Domov prahistorických ještěrů: Poznejte Galapágy, souostroví v zajetí sopek
Galapágy | zdroj: ThinkStock

VIDEO. Souostroví Galapágy je jednou z největších perel Ekvádoru. Izolovaný přírodní ráj, kdysi ostrovy pirátů a velrybářů se staly ostrovy turistů a přírodovědců, kteří obdivují bohatství unikátní a nenarušené fauny.

Charles Darwin zde studoval odlišnosti živočišných druhů na jednotlivých ostrovech a došel k závěru, že jejich příčinou je přizpůsobování odlišnému prostředí. Galapágy jsou přírodní laboratoří a nezastupitelným kouskem planety pro obhajobu Darwinovy teorie. Množství tuleňů, želv, vodních i suchozemských leguánů, hnízdiště albatrosů, heronů, volavek, fregatek, terejů a dalšího ptactva. Skýtají možnost koupat se s delfíny a žraloky.

Galapágy - španělsky Islas Galápagos, je název ekvádorského souostroví 19 sopečných ostrovů ve východní části Tichého oceánu asi 1000 km západně od státu Ekvádor. Jsou známé zvláštními druhy zvířat, které na ostrovech žijí, např. prehistoricky vyhlížejícími ještěry a obřími suchozemskými želvami. Galapágy se nacházejí po obou stranách rovníku. Ten přetíná severní část největšího ostrova Isabela. Souostroví má rozlohu 7 844 km², žije zde asi 13 000 obyvatel. Galapágy jsou ekvádorskou provincií. Hlavní město je Puerto Baquerizo Moreno na ostrově San Cristóbal. Nejznámější jsou ostrovy Isabela, San Cristóbal, San Salvador, Santa María a Santa Cruz. Souostroví je tvořené z kuželů mladých sopek. Některé jsou činné dodnes. Většinou jsou ostrovy suché. Mají černý povrch z lávových skal. Částečně zalesněné jsou pouze vrcholy sopek.

Galapágy Galapágy | zdroj: ThinkStock

Galapágy objevili Španělé 10. března 1535. V té době nebyly ostrovy neobydlené. V 17. a 18. století používaly ostrovy pouze piráti a různí cestovatelé k doplňování vody. Do roku 1832 nepatřily ostrovy nikomu. Pak je anektoval Ekvádor. V roce 1835 na ostrovech přistál s výzkumnou lodí HMS Beagle britský přírodovědec Charles Darwin. Strávil zde 6 týdnů pozorováním živočichů. Výsledkem tohoto pozorování byla práce O původu druhů - slavná evoluční teorie. Ostrovy jsou pro svou jedinečnou faunu od roku 1934 jedním velkým národním parkem a v roce 1978 byly Galapágy zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

Zdroje:
livingstone.cz

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma