Dvě stovky vodáků slavnostně odemkli Vltavu na obou březích

- Cestování autor: Jan Janula

Ceremoniály se během včerejšího dopoledne konaly na jihu Čech téměř současně na dvou místech. Ve Vyšším Brodě vodákům i řece požehnal opat vyšebrodského kláštera. Níž na toku, v Českém Krumlově, křtili vodácké nováčky. U vody nechyběli maskoti v podobě vodníků, otevíraly se půjčovny, kiosky a hospůdky.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Nabyli jsme dojmu, že se všechny řeky odemykají, ale na Vltavu se zapomnělo. To nám bylo líto, Vltava je v podstatě vodácká královna," zdůvodnil zavedení oblíbeného vodáckého rituálu Jaroslav Lhotský z českokrumlovského organizačního týmu.

Požehnání opata

Ve Vyšším Brodě symbolicky odemkl Vltavu vyšebrodský starosta Milan Zálešák, sledovalo ho asi 80 lidí. Po modlitbě a požehnání opata Jana Justina Berky a po vystoupení vodníka Brodimila začali vodáci splouvat řeku k Rožmberku nebo až do Branné. "Myslím si, že vzniká pěkná tradice," pochvaloval si Pavel Kolouch z tamní půjčovny.

V Krumlově se v kempu U Trojice sešla asi stovka lidí. Odemykání řeky svěřili vodníkovi. Hastrman také pádlem přes zadek pasoval mezi vodáky dvě desítky nováčků. Museli však prokázat, že znají hlavní povinnosti háčka vůči zadákovi: nosit pivo, nikdy se na nic neptat, nikdy neprotestovat a po dobu plavby mlčet.

Vodáci se pak v kanoích a na raftech vydali na 12 kilometrů dlouhou plavbu do Zlaté Koruny. "Tento úsek jsme vybrali s ohledem na to, že na dnešek připadá zahájení pstruhové sezony. Nechtěli jsme rybářům vadit," podotkl Lhotský.

O Vltavu je zájem

Vltava má přes léto velkou návštěvnost díky stálému průtoku, který je dán lipenskou přehradou. Vodáci většinou vyplouvají z Vyššího Brodu, dostanou se skoro až do Českých Budějovic.

Plavba jim trvá čtyři až pět dní. Zájem o vodáctví podle Pavla Koloucha neklesá. Přispívá k tomu i to, že kurzy na vodě pořádá řada středních škol. "Dovolená to není nijak nákladná a je to návrat k přírodě," dodal.

Vltava je 430 kilometrů dlouhá. Z Vyššího Brodu protéká krásnou zalesněnou krajinou s mnoha historickými památkami. Dnes už prakticky všechny sjížděné úseky lemuje hustá síť hospůdek, kiosků a kempů.

Tagy: cestování

Zdroje: ČTK