Festival Uprostřed Evropy: Pojďme všichni slavit, přátelé

- Cestování autor: Danica Klein

Sobotním koncertem v německém Plavně a na české straně nedělním koncertem ve Žluticích začíná jubilejní 20. ročník festivalu Uprostřed Evropy. Přinese osm desítek akcí a potrvá do 7. srpna, informoval Tomáš Kábrt z pořadatelského týmu festivalu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Akce každoročně přináší do měst a obcí v Karlovarském a Ústeckém kraji a na německé straně v Sasku a Bavorsku koncerty jak klasické, tak i folklórní nebo jazzové hudby, výstavy, divadelní představení i odborné sympozia.

V barokním kostele

Za 20 let svého trvání nabídl na 2000 koncertů. Zvláštností festivalu je, že se neodehrává jen ve známých koncertních sálech velkých měst, ale své koncerty pořádá i v malých městech nebo vesnicích.

Zahajovací koncert v Plavně obstará Pražská komorní filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka. "Hned následující den zavítá festival na českou stranu, kde v neděli od 15 hodin zahraje v gotickém chrámu svatých Petra a Pavla v západočeských Žluticích virtuózní cembalistka Natalia Solotychová Bachovy Goldbergovké variace," uvedl Kábrt.

V pondělí bude vernisáž grafik s městskými krajinami od plavenského tvůrce Lohara Rentsche ve výstavní síni Panského domu v Kynšperku nad Ohří. Úterý bude v barokním klášterním kostele svatého Antonína v Sokolově patřit velkolepému Trubkovému koncertu v podání renomovaného barokního souboru trubačů s bicími a varhany Dresdner Trompeten Consort.

Letošní výročí festivalu

Letošním jubilejním mottem přehlídky je citát z Mozartovy Figarovy svatby "Pojďme všichni slavit, přátelé", naznačující letošní výročí festivalu. Ten byl zařazen mezi 20 nejkreativnějších a nejinovativnějších evropských přehlídek.

Jeho iniciátor Thomas Thomaschke obdržel z rukou prezidenta Spolkové republiky Německo Kříž za zásluhy a v loňském roce byl společně s mírovým aktivistou Bobem Geldofem vyznamenán v Praze evropskou kulturní cenou European Trebbia Award.

Hvězda na hudebním nebi

Letos přivítá festival i takové hvězdy, jako jsou dirigent Tomáš Netopil, argentinský pianista, skladatel a držitel Oscara za hudbu k filmu s Kevinem Costnerem "Pošťák" Luis Enríquez Bacalov, švýcarská cellistka Sol Gabetta, houslistka a klavíristka Baiba a Lauma Skrideové z Lotyšska, francouzský cellista Gautier Capuçon, berlínská houslistka Sophie Jaffé, turecký pianista Fazil Say, herec Horst Janson, harfenistka Jana Boušková, orchestry Česká filharmonie Brno či Academy of St. Martin in the Fields.

Tvářemi festivalu se staly současné hvězdy na českém a německém hudebním nebi houslista Pavel Šporcl a violista Nils Mönkemeyer.

Tagy: festival folklór jazz

Zdroje: ČTK