Genocida v amazonském pralese: Běloši střílejí unikátní kmen

- Zajímavosti autor: Danica Klein

VIDEO. Indiáni amazonského kmene Awá vymírají, varovala ve čtvrtek nevládní organizace Survival International. S odvoláním na zprávu brazilského Národního institutu pro sídelní a agrární reformy (INCRA) se na tomto jevu podílejí přicházející dřevorubci, chovatelé a osadníci.

"Indiáni Awá nám říkají, že situace je kritická. Jsou obětí genocidy a zanikají. Jsou malým kmenem proti zástupu vetřelců," řekla mluvčí Survival International Sarah Shenkerová. Kmen podle organizace tvoří již jen asi 460 osob.

Survival International vyzvala brazilskou vládu, aby vymezila území kmene Awá a zamezila tamnímu ničení lesa a kolonizaci. Požadavek podpořilo na 23.000 lidí, dodala Shenkerová.

Kampaň na záchranu amazonských indiánů zahájil v dubnu britský herec Colin Firth. "Prales indiánů Awá je ilegálně ničen kvůli ceněným dřevinám. Jakmile dřevorubci na indiány narazí, vraždí je. Luky a šípy nemohou čelit palným zbraním bělochů," vysvětlil nositel Oscara za film Králova řeč z loňského roku.

Čtěte také: Colin Firth: Dřevorubci vraždí brazilské indiány, zachraňme je!

Podle údajů brazilské Národní nadace pro indiány (Funai) žije v Brazílii 77 izolovaných kmenů, které jsou roztroušeny po Amazonii. Jen tři desítky z nich byly již identifikovány. 
Ze 191 milionů obyvatel Brazílie indiáni tvoří necelé jedno procento. Obývají však asi 12 procent jejího území, zejména právě v Amazonii.

Tagy: reformy indiani

Zdroje: ČTK