Herlíkovice opět zasněžují!

- Na lyžích autor: Danica Klein

Přesně před měsícem a to 13.12. se rozjely lanovky a vleky ve skiareálu Herlíkovice, který je od té doby je jako jedno z mála středisek kontinuálně v provozu. Dnes 13. ledna se v areálu opět zasněžuje a podmínky na lyžování se zlepšují každou hodinou.

Zasněžování svahu

Zasněžování svahu,zdroj: Redakce

„Zasněžovat jsme začali na vrchu Žalý již včera dopoledne v 10 hodin, poté se přidaly i nižší partie červené sjezdovky a části zvané pětistovka. Jedeme na plný výkon jak to jde. Sníh máme zatím na hromadách a dnes večer budeme rozhrnovat na místa, kde je potřeba. Není tedy nutné mít obavy, podmínky na lyžování jsou dobré a areál funguje včetně služeb,“ zve do areálu vedoucí Marek Lambert.

Lyžařský areál najdete 2 km od centra Vrchlabí při silnici na Špindlerův Mlýn. 2 čtyřsedačkové lanové dráhy a 6 vleků. 100 m od horní stanice lanové dráhy je jediná kamenná rozhledna v Krkonoších, z které je překrásný výhled na celé Krkonoše. 11km sjezdových tratí všech obtížností, umělé zasněžování a každodenní večerní lyžování. 540 - 1019m. Skiareál je v provozu denně od 8.30 do 16 hodin a proto neváhejte využít nově nasněženého a urolbovaného manšestru.

I lyžařské podmínky v některých areálech v Jeseníkách se o něco zlepšily. Díky poklesu teplot mohli provozovatelé spustit v noci na dnešek sněhová děla. Například na Kopřivné v Malé Morávce skrápělo sjezdovku na plný výkon celkem 11 děl. Zasněžují i v Petříkově nebo v Koutech. 

"Zasněžovali jsme přes celou noc, od 18:00 do dnešních 11:00. Podmínky se zlepšily o sto procent. O víkendu už to nebylo o kvalitním lyžování, na svazích leželo od pěti do 15 centimetrů a někde už byla vydřená sjezdovka. Nyní se atmosféra zlepšila, jemně zasněžené je i okolí," řekl dnes zástupce areálu na Kopřivné Lukáš Ptáček. Lyžaře podle něj nyní čeká upravený kopec v plné šíři, na sjezdovce leží od 15 do 25 centimetrů. Pozitivní informace je to například pro školáky ze Základní školy z Velké Dlážky v Přerově, odkud na lyžařský kurz na Kopřivnou v neděli odjelo na 110 žáků. 

Zasněžovalo se i v jednom z nejmodernějších jesenických areálů v Koutech na Šumpersku. Tam jela zimní děla od nedělního podvečera, provozovatelé je vypnuli až dnes po poledni. "Navečer je zase spustíme. Něco sněhu na sjezdovkách přibylo, potřebovali bychom ale ještě nižší teploty. Ideálně na zasněžování by to bylo osm až deset stupňů pod nulou," řekl zástupce areálu Petr Marek. Upravit areál se snažili v noci na dnešek i v Petříkově na Šumpersku, kde vleky nyní stojí. Podle provozovatele Františka Kaštyla se však naplno zatím zasněžovat nedá, omezují je teploty. I přesto tam děla pokryla umělým sněhem alespoň část sjezdovky. 

Naopak v areálu v Hlubočkách na Olomoucku se do zasněžování nepustili. "I kdyby pro to teď byly podmínky, bylo by to bezvýznamné a je to vyhazování peněz. Předpověď je taková, že má být příštích deset dní teplo," podotkl zástupce areálu Michal Stojmenov. Za pravdu mu dávají i meteorologové. "Podmínky mít moc nebudou. Byť se ochladí ve středu a čtvrtek, pak se však bude zase oteplovat," řekl Zbyněk Návrat z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Doplnil, že se nedá zatím počítat ani se sněhovými srážkami a ve výhledu dalších dní není ani větší ochlazení. 

Tagy: lyžování zasněžování Herlíkovice

Zdroje: ČTK,Redakce