Impozantní bitva! Indie a Pákistán se pustily do boje

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Vzplála impozantní bitva mezi dávnými rivaly Indií a Pákistánem. Je sice na nože, ale namísto bitevního pole se odehrává v kuchyni. Armády tvoří osm profesionálních šéfkuchařů z každé země a cílem boje je vyhrát přízeň chuťových pohárků hodnotící poroty. Tohle je Foodistan - nová soutěžní show, kterou tento týden začala vysílat indická televize.

Zpravodajskému serveru BBC News se tvůrci programu vysílaného na indické televizní stanici NDTV Good Times svěřili, že jde o kulinářský souboj "vysoce talentovaných šéfkuchařů ze dvou zemí patřících mezi kulturně nejbohatší v Asii".

"Indie a Pákistán jsou dvě země, které sdílejí společnou vášeň pro dobré jídlo," řekla výkonná ředitelka NDTV Smíta Čakrabartiová. "A tato láska k jídlu je něčím, co tyto dvě země spojuje navzdory řadě rozdílů," dodala.

Spoza hranice

Herečka Ira Dubejová, která se podílela na moderování 26dílné show, jež se natáčela 40 dní v říjnu a listopadu loňského roku, potvrdila, že "atmosféra při natáčení doslova bublala".

"Je to indicko-pákistánská show, takže je to bláznivá soutěž, ale zároveň byl cítit zvláštní pocit bratrství. Panovala (mezi nimi) těžká rivalita, ale na konci dne byli také bratry," dodala.

Všichni účastníci byli profesionální šéfkuchaři s nejméně osmi let pracovních zkušeností a jídlo, které měli uvařit, patřilo do subkontinentální kuchyně známé jako "mughlai" - tedy styl vaření, jaký se na Indickém subkontinentu vyvinul v kuchyních vládců Mughalské říše.

Mezi dobrým a dobrým

Mezi soutěžícími byl i indický šéfkuchař Nimiš Bhatía. "Byla to zábava a taky hodně vzrušující, užíval jsem si to," řekl o natáčení. "Bylo taky hrozně milé setkat se s lidmi zpoza hranice. Máme stejné jídlo, stejnou kulturu, ale tahle hranice nás dělí," dodal.

Soutěž podle něj nebyla o výhře nebo prohře, ale o tom užít si zábavu. "Ano, soutěžilo se v kuchyni, ale nebyla to soutěž mezi dobrým a špatným, ale mezi dobrým a dobrým," upřesnil.

Pakistánský šéfkuchař Muhammad Ikram si pochvaloval příjemné přijetí v Indii i to, jak se tam o něj lidé starali. "Připadal jsem si, jako bych vůbec neodjel z Pákistánu," řekl. "Porotci moje vaření hodně oceňovali. Chutnal jim můj (mléčný dezert) ras malai, moje rýžové birjání i moje rybí tikka."

26 různých druhů kuchyní

Dobře známý indický gastronomický kritik Vir Sanghvi, jeden ze tří porotců soutěže, řekl, že se v zadání snažili vyrovnat možnosti obou soupeřících zemí do takové míry, jak to bylo možné. Soutěžící vyzvali, aby uvařili jídla, která jsou společná obou zemím. Ale i tak to podle něj bylo "jako souboj mezi anglickou a evropskou kuchyní".

"Pákistánská kuchyně, to je v zásadě paňdžabí s vlivy sindhské, afghánské a balúčské kuchyně. Ale škála a rozmanitost indických kuchyní je mnohem větší. V Indii je 26 různých druhů kuchyní. Indické jídlo využívá kokosy a tamaryšek a mnoho dalších věcí, které pákistánští šéfkuchaři nikdy nepoužili," dodal.

Podle něj byla mezi soupeřícími šéfkuchaři spousta dobré vůle, ale jakmile se dostali do kuchyně, "začali být neuvěřitelně soutěživí" a napětí se dalo krájet. "Bylo to hodně intenzivní. Vášně vřely a oni bojovali do posledního zrnka soli," prohlásil Sanghvi.

"Kuchaři se nám několikrát rozplakali a jeden z natáčení dokonce odešel. Jeden z pákistánských soutěžících se rozkatil na pákistánskou herečku a jednu z porotkyň Soniu Džehanovou, že není dost vlastenecká. Bylo to velké drama," dodal. Jak všechno dopadlo, ovšem neprozradil.

Tagy: vaření Indie Pákistán show

Zdroje: ČTK