Invalidovna se naposledy otevře zájemcům o historii

- Tip na výlet autor: Michal Polák

Na dlouhou dobu naposledy se dnes veřejnosti otevře brána pražské Invalidovny. V rámci Dnů evropského kulturního dědictví budou moci návštěvníci obdivovat památkově chráněnou stavbu s kaplí Svatého kříže, empírovou kašnou na nádvoří nebo unikátním parním odvšivovačem. V Invalidovně dlouhá léta sídlil vojenský archiv, který se ale stěhuje do rekonstruované budovy v Ruzyni. Den otevřených dveří začíná v 08:00 a potrvá do 16:00 hodin.

Invalidovna

Invalidovna,zdroj: Isifa.com

Vybrané archiválie ze sbírek vojenských historiků si budou moci zájemci prohlédnout. Navštívit mohou i bývalou věznici, projít se křížovou chodbou s vysokými stropy či zhlédnout ubikace nemocných a raněných. Ve 14:00 se na nádvoří uskuteční divadelní představení pro děti. 

Původní plány na výstavbu budovy vypracoval slavný barokní stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer v roce 1730. Z navrhované stavby byla pro nedostatek financí realizována pouhá jedna devítina. I tak ovšem jde o impozantní stavbu, jejímuž nádvoří vévodí kašna. 

Invalidovna přitahuje filmaře

Invalidovna byla značně poškozena při ničivé povodni v roce 2002. Budova i vojenský archiv se s následky řádění živlu jen obtížně vypořádaly. Také v důsledku poškození vodou však budova paradoxně měla a má zajímavou atmosféru, která přitahuje dokonce filmaře. 

Z novějších filmů se zde natáčel třeba český snímek s Karlem Rodenem v hlavní roli Hlídač č. 47. Američtí filmaři využili prostory Invalidovny pro svůj akční komiksový film Hellboy. Dlouho před povodní zde Miloš Forman natočil úvodní scény svého Amadea a odehrál se tu i děj jednoho z dílů seriálu o mladém Indiana Jonesovi. 

Pražská invalidovna byla postavena v letech 1731 až 1737 jako útulek pro válečné vysloužilce. Vzorem stavitelům byla podobná budova v Paříži. Invalidovna byla malým, uzavřeným světem, kde vládla vojenská disciplína. Na vzniku budovy má zásluhu florentský hrabě Petr Strozzi, který jako voják sám několikrát vyzkoušel bezmoc raněného. 

Tagy: Praha Invalidovna

Zdroje: ČTK