Jeruzalémský chrám nerozšiřoval judejský král Herodes

- Zajímavosti autor: Jan Pastor

Izraelští archeologové zjistili, že o rozšíření židovského chrámu v Jeruzalémě na počátku našeho letopočtu se nezasloužil judejský král Herodes, jak se doposud uvádělo. Pod základy Zdi nářků, pozůstatku vnějších hradeb posvátné budovy, totiž objevili mince ražené zhruba 20 let po Herodově smrti (rok 4 před naším letopočtem).

Nový chrám tak byl daleko od toho, aby byl za Herodova života hotov, oznámili dnes podle agentury AP archeologové.

"Objev mění pohled na výstavbu (chrámu). Ukazuje se, že trvala déle, než jsme si doposud mysleli," podotkl jeden z vedoucích vykopávek Eli Šukron.

Po něm nastoupil Pontius Pilatus

Archeologové objevili čtyři bronzové mince vyražené kolem roku 17 našeho letopočtu za tehdejšího zástupce Říma ve městě Valeria Grata. Po něm nastoupil všeobecně známý Pontius Pilatus, který soudil Ježíše Krista.

Mince byly nalezeny uvnitř vany určené k rituálním koupelím, která byla součástí budovy, jež na místě stála předtím, než se rozšířil židovský chrám.

Místo je součástí Chrámové hory

Potvrdilo se tak tvrzení židovského generála a historika z té doby Josepha Flavia, který uvedl, že chrám byl rozšířen teprve za Herodova pravnuka Heroda Agrippy II., a to dvě desítky let před zničením chrámu v roce 70 našeho letopočtu římským vojskem při židovském povstání.

Místo je součástí Chrámové hory, na jejíž plošině stojí především muslimský Skalní dóm a mešita Al-Aksá. Chrámová hora je nejposvátnějším místem judaismu a třetím nejposvátnějším místem sunnitských muslimů.

Tagy: Jeruzalém

Zdroje: ČTK