Jižní Čechy stále zůstávají "Mekkou" rybářů

- Cestování autor: red

Rybaření přiláká na jih Čech každoročně kolem 25.000 turistů, většinou z tuzemska. Nejvíc je jich ze středních Čech a Prahy. Zhruba čtyři tisíce povolenek pak připadá na cizince sdělila novinářům ředitelka Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Pavla Konopová.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Dalších zhruba 20.000 rybářů je místních. Ze zahraničí jezdí do jižních Čech za rybolovem nejvíce Rakušané, Němci a Nizozemci. Muškaření, kdy se loví na umělou mušku, do regionu láká i Belgičany, Francouze a Angličany.

Lipno vede

"Za rybolovem jezdí zájemci zejména na Lipno. Dalšími místy, které rybáři vyhledávají, jsou nádrže Hněvkovice, Kořensko a Orlík, a také řeky," doplnila Konopová. Loví ale i na malých i větších rybnících a pstruhových nádržích.

Ve většině mimopstruhových rybářských revírech je povolen lov ryb celoročně. Skutečná rybářská sezona začíná ale vždy až 16. dubna, kdy je zahájen lov ryb na pstruhových vodách.

Rybáři podle statistik Českého rybářského svazu vykonají každoročně kolem 650.000 návštěv revírů. Mohlo by jich být ale více, kdyby bylo snazší získat nezbytný státní rybářský lístek.

Řehtání úředního šimla

Jeho vydání podmiňuje úspěšné absolvování školení, rybáři si ho mohou vyzvednout jen na obecních úřadech s rozšířenou působností. Teprve na jeho základě si muže člověk koupit povolenku k rybolovu, uvedl hospodář Milan Hladík.

Tento postup nepřeje cizincům, kteří by měli o rybaření během své dovolené zájem. Není v jejich silách celý proces absolvovat.

"Pro ně je tato administrativní překážka velkým překvapením a odjíždějí zklamaní. Určitě to kazí dojem z celé návštěvy České republiky a těžko se k nám někdy vrátí," poznamenal Hladík. Český rybářský svaz proto podle něj usiluje o zjednodušení tohoto procesu.

Zdroje: ČTK