Kaddáfího syn zahájil v Moskvě výstavu svých obrazů

- Cestování autor: red

Sajf Islám Kaddáfí, oceňovaný jako vyjednávač mezi kontroverzním režimem svého otce, libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a Západem, zahájil tento týden výstavu svých obrazů v Moskvě. Kolekce padesátky děl tohoto osmatřicetiletého vystudovaného architekta, která v uplynulých osmi letech procestovala západní města od Londýna po Montreal, je poctou bohaté krajině a fauně Libye.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Expozice, v níž jsou kromě obrazů Sajfa Isláma Kaddáfího zahrnuty i římské a libyjské starožitnosti, dostala název Poušť nemlčí. Mezi díly Kaddáfího se nachází kupříkladu obraz Papírový tygr z roku 2001, který zobrazuje "domácího miláčka" zmíněného umělce, již zemřelého tygra Freda. Řada dalších pláten ukazuje siluety prehistorických zvířat rýsující se proti zlatým a karmínovým odstínům libyjské pouště.

"Záměrem této výstavy je ukázat našim ruským přátelům, že jenom nekupujeme zbraně a neprodáváme ropu a zemní plyn, ale máme také svou kulturu, umění a dějiny," řekl Sajf Islám Kaddáfí, který je dobře identifikovatelný podle své vyholené hlavy.

Tři z děl nicméně zachycují konflikt Tripolisu se Západem. Na obraze Intifáda, pocházejícím rovněž z roku 2001, je vidět ruka pevně svírající kámen potřísněný krví. Na barvě jsou přilepené novinové výstřižky na téma izraelského útoku a palestinského pohřbu. Obraz Válka připomíná bombardování Jugoslávie letouny NATO v roce 1999. A Výzva z roku 2000 ukazuje křižáky na opuštěné pláži, na něž z oblohy vyzývavě shlíží autorův otec Muammar Kaddáfí.

Sajf Islám Kaddáfí nezastává žádnou oficiální politickou funkci, loni byl ale jmenován mužem číslo dvě v Libyi za svým otcem, který je po čtyřiceti letech u moci nejdéle vládnoucí hlavou státu v Africe. Na pondělní vernisáži Sajf Islám nicméně popřel, že by se chtěl vydat ve stopách svého otce. "Neplánuji, že bych se stal vůdcem. Neplánuji stát se králem," řekl.

Tagy: cestování výstavy

Zdroje: ČTK