Karneval v Riu letos bude ve znamení fotbalu a přírodních poprsí

- Zajímavosti autor: Sebastian Kantor

Stovky tanečnic v divokých kostýmech a tisíce hudebníků s bubny a trumpetami jsou připraveny v pátek vyrazit do ulic brazilského Ria de Janeiro a zahájit tradiční karneval. Oslav se letos během následujících pěti dní podle odhadů médií zúčastní na pět milionů lidí, z toho milion zahraničních turistů. Některé z dvanácti škol samby, které se budou ucházet o hlavní cenu v prestižní soutěži, pojaly svá vystoupení netradičně. 

Přípravy na letošní karneval v Riu

Přípravy na letošní karneval v Riu,zdroj: Getty Images

Král Momo, který je každoročním neformálním vládcem Ria v době karnevalu, převezme od starosty druhého nejlidnatějšího brazilského města korunu a klíče od města v 19 hodin místního času (23 hodin SEČ). Tímto symbolickým aktem oficiálně vypukne karnevalový rej, který potrvá až do úterý. 

Největší pozornost se jako obvykle bude soustřeďovat na vystoupení tuctu nejlepších škol samby. Každá z nich připravila choreografii na originální téma, jejímž centrálním bodem bude ozdobený vůz, na němž budou své umění předvádět dvě desítky pečlivě vybraných tanečnic. Soutěžní vystoupení budou probíhat každý večer. 

Například škola Mocidade Independente se rozhodla Brazilce zaujmout zcela novým přístupem k elitní skupině tanečnic. Během jejich náboru přišla s nečekaným požadavkem, který má karneval vrátit do doby "předsilikonové". Mnohé z tanečnic, které usilují o pozornost diváků a které překypují bujným poprsím, tento požadavek nemohly splnit. Kdo chce tančit na jejích vozech, musí mít čistě přírodní poprsí bez jediného gramu silikonu. "Nebylo to snadné. Většina žen, které se chtějí zúčastnit něčeho podobného, již podstoupila nějakou (plastickou) operaci," popsal obtížnost rozhodnutí Paulo Menezes, který je uměleckým ředitelem skupiny. 

Ačkoli řada uchazeček prý zprvu požadavek nechápala a posílala své fotografie, z nichž byla jasně patrná pomoc plastického chirurga, škole se nakonec podařilo sehnat všech 22 žen. Tanečnice ve věku 18 až 46 let na sebe v pátek poprvé oblečou kostýmy, každý za více než tisíc dolarů, a vyrazí do reje. 

Mezi jejich konkurenty bude třeba škola Imperatriz Leopoldinense, která se zase rozhodla pojmout vystoupení ve fotbalovém duchu, neboť Brazílie letos pořádá mistrovství světa. Její show bude proto inspirováno Zicem, jednou z velkých postav historie brazilského fotbalu. 

Další ze škol se pro změnu obrátila do jedné z favel, tedy chudinských čtvrtí tvořících nemalou část Ria, a vybrala odtamtud svou královnu svých tanečnic. 

Velká přehlídka šesti nejúspěšnějších škol se na slavném Sambodromu uskuteční příští sobotu. 

Město bude ovšem v příštích dnech žít zábavou nejen během večerních karnevalových průvodů. Každé odpoledne zaplní populární pláže Copacabana a Ipanema a promenády kolem nich desítky skupin pouličních hudebníků, večer se zase na mnoha místech budou konat velké taneční zábavy a koncerty uznávaných umělců. Dojde také třeba na pivní večer či bál gayů a leseb. 

Rio pojímá karneval jako zkoušku před očekávaným vrcholem letošního roku, kterým bude v červnu a červenci fotbalový šampionát. Ubytovací kapacity jsou zcela vyprodané a obchodníci se těší na velkolepé tržby. Radnice očekává, že městu karneval přinese příjmy převyšující 700 milionů dolarů (okolo 14 miliard korun). 

V ulicích budou střežit bezpečí účastníků reje tisícihlavé týmy policistů, neboť během karnevalu každoročně stoupá kriminalita a zvláště turisté se stávají terčem krádeží či přepadení. Bezpečnostní složky vyhlásily, že i pro ně bude karneval zkouškou před fotbalovým šampionátem. 

Tagy: Brazílie Rio de Janeiro

Zdroje: ČTK