Keňané objevují vlastní parky

- Do světa autor: Danica Klein

Desetiletá Sarah Mukeiová pyšně ukazuje zbrusu nové tričko a vyjmenovává zvířata na něm: "slon, lev, buvol a nosorožec, leopard," vzpomíná na den strávený na safari, kdy objevovala přírodní krásy své země.

Safari, ve svahilštině "cesta", bylo vždy považováno za výsadu kolonizátorů a lidí ze Západu doprovázených původními obyvateli v roli nosičů zavazadel. Díky vzestupu střední třídy v Africe však dvě třetiny návštěvníků keňských parků nyní tvoří sami Keňané. "Návštěva byla skvělá, celá rodina se bavila," vypráví o dni stráveném v přírodním parku hlavního města Nairobi otec Sarah George, který je účetní v malém podniku.

Podle správy keňských národních parků (KWS) počet keňských návštěvníků v přírodních rezervacích za pět let stoupl o 55 procent. "Počet (návštěvníků) roste především mezi rodící se keňskou střední třídou," tvrdí šéf úřadu Julius Kipng'etich.

Dobré místo pro zábavu

Během typického víkendové dne se před vstupem do parku u Nairobi řadí rodiče s dětmi a školní výpravy. "Ukazovat dětem zvířata vlastní země je fajn," tvrdí úřednice Mary Ogariová, která s sebou vzala obě děti. "Bydlíme v Nairobi v bytě a park je dobré místo pro zábavu."

Keňa se pochopitelně potýká s velkými ekonomickými problémy: rozrůstajícími se chudinskými čtvrtěmi v Nairobi, korupcí, velkou inflací nebo zaostalými regiony na severu, které loni plnou silou zasáhlo sucho devastující státy Afrického rohu. Podle expertů se však objevují stopy naděje.

Náznaky změn

"Západní pohled na Afriku dlouho ovládaly stereotypy," říká s lítostí analytik keňského trhu Aly Khan Satchu. "Střední třída se však rozrůstá," tvrdí a jako důkaz uvádí rozrůstající se nákupní střediska v Nairobi nebo nově postavené čtvrti.

Podle Africké rozvojové banky (AfDB) se počet členů střední třídy na celém kontinentu za 30 let ztrojnásobil. Příslušníci střední třídy nyní tvoří asi třetinu africké populace. 
"Silný hospodářský růst v posledních dvou dekádách zásadně pomohl snížit chudobu," konstatuje banka.

Uznává, že změřit tento ukazatel je obtížné, a jako kritérium vstupu do střední třídy bere relativně nízký průměrný roční příjem ve výši 3900 dolarů (skoro 79.000 korun). Zdůrazňuje však, že ve hře jsou i další faktory jako vzdělání nebo životní styl. AfDB přitom odhalila další náznak změn: počet osobních vozů mezi lety 2002 a 2007 stoupl na víc než dvojnásobek, o čemž vypovídají obrovské dopravní zácpy.

Děti i dospělí se baví

KWS chce této změny ve společnosti využít a přimět Keňany k tomu, aby v národních parcích trávili víc volného času. "Připravili jsme velkou marketingovou kampaň, abychom ponoukli Keňany k návštěvě parků," upřesnil Kipng'etich. Podpora vnitřního trhu je přitom stále důležitější, "protože může sloužit jako bezpečnostní polštář, kdyby se mezinárodní trh najednou zhroutil."

Vstupenka do parku stojí 1,50 dolaru (asi 30 korun) pro dospělého a 0,75 dolaru (asi 15 korun) pro dítě a se vstupným pro cizince v desítkách dolarů se srovnávat nedá. Pro rodiny tato částka není zanedbatelná, jsou ale nyní ochotny ji obětovat.

"Moc levné to není, ale když jsem zaplatil všechny faktury, něco peněz jsem dal stranou," říká Andrew Kinyua, který má velkoobchod se stavebninami. "Brát tam děti je prima. Ony se baví a já taky."

Tagy: Afrika zvířata Keňa

Zdroje: ČTK