Koupaliště si zatím nestěžují, hrady jsou na tom hůře

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Na dosavadní letní turistické sezoně v Česku se podepsalo počasí. Předchozí záplavy, chladno a deštivo nesvědčilo koupalištím a vodácké turistice, nynější horka naopak nepřejí hradům a zámkům a lidé spíš míří k vodě. Správci památek většinou tvrdí, že návštěvnost je průměrná nebo podprůměrná, provozovatelé koupališť jsou zatím spokojeni.

Koupaliště

Koupaliště,zdroj: Archiv

Teplé počasí posledních dnů pomáhá zachránit sezonu i v Královéhradeckém kraji. Například na královéhradecké koupaliště Flošna nyní přichází až 2500 lidí denně, od začátku sezony ho tak navštívilo 51.000 lidí, což je meziročně o 4000 více. Spokojeni se slunečným počasím jsou i provozovatelé lanovek v Krkonoších. "Například na Černou horu se v průběhu dne nechává vyvézt zhruba tisícovka lidí," řekl například Petr Hynek ze SkiResortu Černá hora - Pec po Sněžkou.

V Libereckém kraji jsou majitelé koupališť v hodnocení opatrní, sezona se podle nich zatím vyvíjí dobře, ale srpen ji může zkazit. Památky v regionu zaznamenávají průměrnou návštěvnost, v horku lidé nechodí hlavně odpoledne, což prý platí i pro libereckou zoo. Podle jejího ředitele Davida Nejedla do ní v létě denně chodí kolem 2000 lidí, pokud by bylo o něco chladněji, by bylo jich asi o třetinu více.

Podobné je to i v Ústeckém kraji. Koupaliště jsou plná a památky zatím hlásí slabší sezonu. Nižší návštěvnost je na 13 památkách, které v kraji spravuje Národní památkový ústav (NPÚ), od rotundy na Řípu přes hrady a zámky po přesunutý kostel v Mostě. "Je to způsobeno dlouhou a tuhou zimou, kdy i na jaře bylo velmi chladno, a též i červnovými povodněmi," řekla mluvčí NPÚ Jana Hessová. O třetinu víc návštěvníků než před rokem ale zaznamenal žatecký Chrám chmele a piva, který nabízí vedle prohlídky muzea věnovaného pivovarnictví i vyhlídkovou věž, bludiště z chmelových žoků, chmelový orloj či minipivovar.

Také v Karlovarském kraji návštěvníků památek v polovině letní sezony mírně ubylo, pokles ale není výrazný. Koupaliště v kraji si prý "lebedí" a teplé počasí svědčí i vodácké turistice. V sousedním Plzeňském kraji první prázdninový měsíc dokonce vyrovnal propady koupališť za chladný květen a povodňový červen a mnozí mají tržby i dvojnásobné. Mimořádnému zájmu lidí se proti loňsku těší například koupací biotop Kotynka v Dobřanech na Plzeňsku, kam loni v červenci přišlo 4424 lidí, letos je to už přes 8680 lidí, řekl dobřanský místostarosta Martin Sobotka

Správci památek v regionu zatím označují první polovinu sezony v lepším případě za průměrnou nebo podprůměrnou. Například šumavský hrad Kašperk má ale návštěvnost zhruba srovnatelnou s loňským červencem.

Na jihu Čech po slabším červnu zažívají lepší dny i kempy podél řeky Vltavy, i když vodácká turistika je proti loňsku v mírném poklesu. Menší počet turistů zatím zamířil na hrady a zámky na jihu Čech i na Vysočině. Tamní koupaliště mají však rekordní návštěvnost, spokojená je i jihlavská zoologická zahrada, která je dlouhodobě nejoblíbenějším výletním cílem na Vysočině. K 18. červenci prošlo jejími branami přes 145.000 návštěvníků, o 16.000 lidí více než loni. Ještě koncem května byla bilance záporná.

Ve Zlínském kraji se sezona vyvíjí podobně jako loni. Výraznější nárůst ani propad návštěvnosti neznamenali památkáři, zoo, hoteliéři ani majitelé kempů. Díky slunečnému počasí těchto dnů jsou naplněné například i hausbóty na Baťově kanálu.

Na severu Moravy nejsou spokojeni památkáři ani koupaliště, důvodem jsou prý počasí a ekonomická krize. "Loni jsme otevřeli na začátku června, letos jsme měli zhruba tři týdny skluz, a to se těžko dohání," uvedla mluvčí společnosti Sareza, která provozuje vodní areály v Ostravě, Petra Gavendová. Zámek Raduň na Opavsku podle kastelánky Evy Kolářové zaznamenal asi dvacetiprocentní propad návštěvnosti, lidem se prý zdá vysoké stokorunové vstupné. Na návštěvnost si nestěžuje ostravská zoo.

Tagy: počasí koupaliště hrady

Zdroje: ČTK