Dnes je pondělí 4. července 2022., Svátek má Prokop
Počasí dnes 29°C Dešťové přeháňky

Londýn na vlastní pěst

Londýn na vlastní pěst
Londýn | zdroj: ThinkStock

Jak cestovat v Londýně a užít si město? Každý to město známe, byť jen z filmů nebo knih. Londýn, hlavní město trošku uzavřené Británie.

Hodně základních a středních škol razí trend zájezdů do Londýna, tudíž jsem si jistá, že ho spoustu z vás už určitě navštívilo. Já jsem tam byla letos potřetí. Toto velké město mě znovu uchvátilo, možná daleko více než dřív.
 
Čím to? Tím, že to byl výlet „na vlastní pěst“

Spoustu lidí má z toho ale veliký strach. Drží se radši zuby nehty zajetých cestovek, které slibují poznat milión osm set šedesát tři památek a kafe zdarma. Pozná ale tak člověk ve skutečnosti město? Nepozná.

Nemá šanci si ve spěchu průvodce a usilovného sledování deštníku (známé značky tolika průvodců) dostat pod kůži lidi kolem, malé obchůdky, vnímat vzduch a atmosféru. Prostě nemá šanci si město vychutnat. Srovnala bych to s jídlem. Člověk může v rychlosti zblajznout párek v rohlíku, ale rozhodně se to nevyrovná opečenému buřtu na ohni.

To je sice všechno pěkný, jak ale na to?

První věc, kterou člověk řeší je doprava a s tím spojené peníze.  Autobusová doprava je velice zdlouhavá (cca 20 hodin) a vyjde na 4000 Kč tam i zpátky. Z vlastní zkušenosti doporučuji leteckou dopravu. Když si dostatečně dopředu (cca 2 měsíce) vyhlídnete lety, dají se sehnat letenky od 3000 Kč tam i zpět. Samozřejmě musí člověk počítat s tím, že jede nízkonákladovou společností (tudíž žádné bagetky ani kávičky zadarmo) a že dorazí na vzdálenější letiště v Londýně - Stanstead (Easyjet). Z letiště ale pravidelně jezdí autobusy, a tak se nejedná o nic nezvladatelného.

Další důležitá věc - ubytování

Hostely vyjdou na můj vkus až moc draho za to, co nabízejí. Vřele můžu doporučit službuairbnb.com aneb modrá stránka, kde si najdete vlastní/společný pokojíček za celkem přijatelnou cenu. My jsme bydleli 10 minut od Tower Bridge ve společném pokoji, což ještě dodá vaší cestě na zkušenostech. Člověk bydlí u „normálních“ Britů, povídá si s nimi a může se na cokoliv zeptat. Krom toho je většina housekeepers „very welcoming“ a cítíte se u nich jako doma.

Jak si naplánovat den?

To už je jen a jen na vás. My jsme navštívili tradičně London Eye s London Cruise (jízda na lodi po Temži). Tyto dvě vstupenky si lze zarezervovat přímo přes internet, protože to vyjde levněji a člověk má jistotu, že nebude čekat dlouhé fronty. Výslovně jsme si zamilovali Camden Town, což je veliké tržiště se spousty krámků, kaváren, stánků, antikvariátů a milých lidí.

Objevili jsme Leicester Square, v jehož středu stojí/sedí známý Shakespeare. Jelikož starý mistr procházel úpravami, tak to nemůžu říci jistě, ale z ohraničeného plakátu se tvářil mile, možná že i mrknul. Prošli jsme si Soho - čínskou čtvrť s lampiónky a čínskými supermarkety. Je libo kokosové/sójové/organické/modré/fialové mléko či dragon fruit?

Soho- Čína uprostřed Londýna.
Soho- Čína uprostřed Londýna.

Navštívili jsme samozřejmě Piccadilly Circus, který mě poněkud zklamal. Ono, co člověk vlastně čeká? Amorek, který není amorek a za ním tuna svítící reklamy. Vyšli jsme si i na dlouhou procházku z Buckinghamského paláce přes celý Hyde Park až do Oxford street. Vřele doporučuji si nechat nákupy v této uličce na jiný den než neděli, protože zavírací doba v 6 hodin nám vzala poněkud vítr z plachet. V závěru jsme navštívili známé Westfield shopping centre (náhrada za Oxford street).

Hyde Park přímo láká k procházce.
Hyde Park přímo láká k procházce.

A pak spát a zase domů. A poslední doporučení - fish and chips jsou vážně dost mastné, V Londýně fakticky dost prší, Primark je doopravy mazec a pití toho jejich Cideru se taky vyplatí.

AUTOR: Adéla Bráchová

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 4.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,710 24,810
USD 23,620 23,800
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma