Londýn spustil projekt samoobslužných půjčoven kol

- Cestování autor: red

Londýnský primátor Boris Johnson dnes spustil projekt samoobslužných půjčoven kol, která se mají stát dalším z prostředků veřejné dopravy v britské metropoli. Do projektu se přihlásilo přes 12.000 lidí. Radnice má připravených asi 5000 bicyklů, podle vedení města by ale neměly nastat problémy s nedostatkem dopravních prostředků, uvedl zpravodajský server BBC.

"Londýňané se probudili do nové éry cyklistiky v hlavním městě," prohlásil Johnson při slavnostním spuštění projektu. "Moje křížová výprava s cílem, aby se metropole stala městem s nejvíce cyklisty na světě, výrazně šlápla do pedálů," dodal.

O klíč, kterým si užovatelé mohou kola odemknout, zatím zažádalo 12.450 lidí, uvedl BBC. Jen polovina klíčů ale zatím byla aktivována.

Kola mohou používat pouze lidé, kteří mají aktivovaný klíč. Radnice chce později umožnit využívání cyklistických půjčoven i náhodným uživatelům, nebude to však možné dříve než za čtyři týdny.

Za klíč zaplatili Londýňané tři libry (asi 90 korun) a sazba za půjčení kola se pohybuje od jedné libry (30 korun) za hodinu po 50 liber (1500 korun) za den.

K dispozici je zatím v Londýně 5000 kol na 315 místech. Radnice by chtěla během letošního roku přidat do systému cyklistické dopravy dalších tisíc bicyklů a vytvořit celkem 400 jejich půjčoven.

Bicykly, které vyrábí firma z kanadského Québeku, mají životnost 15 let, jsou dosti robustní (váží 23 kilogramů) a poměrně usedlého vzhledu, což by prý mimo jiné mělo tlumit zájem zlodějů. Radnice přesto doufá, že kola se stanou jedním ze symbolů Londýna.

Několik bicyklů se hned dnes stalo terčem vandalů. Odpůrci války v Afghánistánu polepili některá kola nálepkami odsuzující konflikt v zemi, kde má Británie nasazeno několik tisíc vojáků.

Tagy: Londýn

Zdroje: ČTK