Dnes je neděle 16. května 2021., Svátek má Přemysl
Počasí dnes 9°C Dešťové přeháňky

Magický střed Švýcarska jménem Engelberg

Magický střed Švýcarska jménem Engelberg
Engelberg, Švýcarsko | zdroj: Profimedia

Malé horské městečko ve slepém, úzkém údolí pod třítisícovým Titlisem ve středním Švýcarsku přitahovalo svým geniem loci pozornost odnepaměti – ve 12. století zde byl díky zjevení založen klášter, v raných dobách cestovního ruchu si sem našli cestu turisté, postaveny byly první visuté lanovky a brzy jej objevili i lyžaři.

Sjezdovky nevynikají rozsahem, ale převýšením, které z ledovce až do města činí unikátních 2 000 m. Kuriozitou je otáčivá lanovka Titlis Rotair na nejvyšší vrchol. Hora Titlis se svým ledovcem se vytahuje do nebe nad Engelbergem skutečně impozantně – na městečko s několika secesními hotely v 1 050 m shlíží z výšky 3 238 m n. m. Hlavní areál obývá právě svahy Titlisu, na jižním úbočí Brunni je pak jen malý, poklidný areál. Ačkoliv na Titlis vedou jen dvě větve lanovek a sjezdovek – jedna směřující od jezera Trübsee k Titlisu, druhá do sedla Jochpass, je areál vertikálně opravdu mohutný a působí tak poměrně rozlehle. Tvoří vlastně hned tři lyžařská patra.

Vrchol Klein Titlisu, kam stoupá slavná otáčivá lanovka (s parádním výhledem na působivý ledovcový splaz přímo pod ní), je hlavně turistickou atrakcí – je tu vyhlídková terasa, restaurace, suvenýry a samozřejmě přístup k ledovcovým sjezdovkám. Pod sedačkou Ice Flyer klesá krátká, velmi svižná červená s traverzovitým dojezdem, o něco málo delší je sjezdovka podél vleku Gletscherlift – široká, poctivě červená a přehledná.Dolů se lze dostat po neupravované, ale značené trati Rotegg, procházející velmi strmým, obvykle zcela boulovatým kuloárem vedoucím k mezistanici Stand, anebo pohodlněji tamtéž otáčivou lanovkou.Z mezistanice Stand se rozbíhá klubko sportovně červených a terénně velmi proměnlivých až neposedných, vzájemně propojených sjezdovek, obsluhovaných 4sedačkou Laubersgrat.

Od její spodní stanice pokračuje přehledná červená trať po pláni a nakonec pár serpentinami až k jezeru Trübsee, které lze nadjet sedačkovou lanovkou.Na druhé straně jezera stoupá další 4sedačka do sedla Jochpass a odtud 6sedačka na vrcholek Jochstock – v horních partiích se vlní širokánská červená magistrála, která pokračuje jak směrem k Trübsee, kde má i strmější varianty, tak směrem k Engstlenalpu po neposedné až záludné modré sjezdovce.Od Trübsee se lze vydat dlouhým sjezdem až do údolí, kde se střídají rovinky, serpentiny a kratší, středně strmé úseky – dojedete přímo na okraj Engelbergu ke stanici lanovek.

zdroj: youtube.com

Městečko Engelberg leží nedaleko Lucernu, s nímž je spojeno železnicí. V samotném středisku s několika velkými secesními hotely stojí za pozornost klášter, který byl založen v r. 1120, poté co se jeho zakladateli údajně zjevil anděl – podle toho je místo nazváno Engelberg (Andělská hora). Mniši povzbudili i raný cestovní ruch – v polovině 18. století dosáhli vrcholu Titlisu a sňali z něj pověry a kletby, které do té doby horu uzavíraly širšímu zájmu. Klášter je turistickou atrakcí i díky vlastní sýrárně.Do Engelbergu míří kromě lyžařů i početní asijští turisté, pro něž je výlet na Titlis díky otáčivé lanovce i celoroční sněhové pokrývce „povinnou“ zastávkou na cestě po Evropě.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 25,430 25,530
USD 20,930 21,070
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma