Minsk a Moskva vedou spor o čokoládové bonbony

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Rusko a Bělorusko, které spojuje celní unie, mezi sebou vedou "čokoládovou" válku. Předmětem sporu, který v úterý propukl naplno, jsou tři druhy čokoládových bonbonů populárních ještě z dob Sovětského svazu. V obou státech se jmenují stejně, což blokuje export na trh sousední země.

Boj se vede hlavně o vyhlášené značky Karkulka, Polární Míša a Aljonka. V Bělorusku je vyrábí čokoládovna Rudý potravinář, která si značku úzkostlivě chrání, ale stojí o expanzi na ruský trh. V Rusku ale tytéž bonbony vyrábí potravinářský koncern Babajevskij. Společný trh výrobky vystavil přímé konkurenci.

"Spor s Ruskem o ochranné známky je skandální," prohlásila v Minsku právní expertka ministerstva obchodu Ljudmila Sokolovská. "Sovětské ochranné známky jsou unikátní, populární a poptávané." Minsk nabídl Moskvě uzavřít licenční smlouvu, ale nepochodil. V Bělorusku se tak smějí prodávat jen bonbony běloruské, v Rusku zase jen ruské.

Konflikty ohledně výměny potravinářského zboží nejsou v postsovětském prostoru výjimkou. Mezi Ruskem a Ukrajinou zuří už několik týdnů "sýrová" válka vyvolaná zákazem dovozu ukrajinských sýrů na ruský trh. Podle ruských hygieniků neodpovídají normám, což Kyjev rozhodně odmítá. Spor se řeší na nejvyšší vládních místech.

Tagy: Moskva spor Minsk

Zdroje: ČTK