Mráz a nový sníh zlepšily lyžařské podmínky na horách

- Na lyžích autor: Danica Klein

Sněhové podmínky v skiareálech se díky mrazivým nocím zlepšily, nabízejí dobré podmínky pro sjezdové lyžování. 

Skiareál Lipno

Skiareál Lipno,zdroj: www.snow.cz

V Lipně v sobotu otevřou sjezdovku Střecha, na Zadově je od úterý v provozu areál Nové Hutě a od pátku se zase začne lyžovat ve Frymburku. Většina bílých stop pro běžkaře ale dál trpí nedostatkem přírodního sněhu. Oficiální provoz na bruslařské dráze na zamrzlém Lipně letos ještě nezačal, tloušťka ledu pořád nemá bezpečných 18 centimetrů. Od prosince se tam propadlo devět lidi. 

"V sobotu otevřeme lyžařům sjezdovku Střecha dlouhou 970 metrů, čímž zvýšíme počet nabízených sjezdovek na téměř sedm kilometrů. O víkendu si snowboardisté začnou stavět i snowpark. Skicrossová dráha se začne upravovat v pátek, není ale jisté, jestli bude v sobotu plně k dispozici," řekl dnes mluvčí společnosti Lipno Servis Jiří Falout. Na svazích ve skiareálu leží 40 až 60 centimetrů sněhu, zasněžovací systémy běží týden na plné obrátky. 

Stále vynikající podmínky jsou ve skiareálech v Kvildě a Horní Vltavici, kde mají na sjezdovkách kolem půl metru sněhu. Zlepšily se dosud špatné podmínky na Zadově. Na Kobyle už leží až 40 centimetrů sněhu, z toho pět centimetrů prašanu. Funguje noční lyžování i skibusy. V provozu tam není jen lanová dráha Zadov-Churáňov. Také níže položenému Skiparku Frymburk v posledních dnech výrazně pomohla příroda a tak se od pátku začne opět lyžovat. 

Podle Martina Řezáče z Lipna Marketing se zlepšily podmínky i na rakouské straně Šumavy. Na Sternsteinu se provozovatelům podařilo otevřít další sjezdovku, 1600 metrů dlouhou Standartabfahrt. Na Hochfichtu napadlo okolo 30 centimetrů sněhu a panují tam ideální podmínky. V polovině týdne se podařilo zasněžit sjezdovky Schwarzenbergabfahrt a Zwieselbergskiroute a otevřeno je už přes 16 kilometrů sjezdovek, na kterých je až 75 centimetrů sněhu. V areálu Schöneben je upraveno 47 kilometrů stop. 

Tagy: lyžování české hory Lipno lyžarská sezona

Zdroje: ČTK