Na českém pouličním festivalu v New Yorku zněly lidovky i skupina DVA

- Zajímavosti autor: Sebastian Kantor

Na tradičním českém pouličním festivalu v New Yorku v sobotu zněly lidovky i moderní folk kapely DVA, která je v současnosti na americkém turné. Na akci si zahrála i harmonikářka Jana Vebrová či divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Festival přilákal stovky návštěvníků.

Bára Kratochvílová ze skupiny DVA

Bára Kratochvílová ze skupiny DVA,zdroj: wikipedia

Na 73. ulici mezi První a Druhou avenue na Manhattanu kde sídlí České centrum, které akci pořádalo, na ně čekaly také stánky s jídlem. Zájemci si v nich kromě českých specialit pochutnávali například i na polských pokrmech. Restaurace Hospoda sídlící v České národní budově pak připravila zvláštní menu, na kterém byl třeba smažený sýr anebo kachna se zelím a knedlíky. 

Na akci se ale představila i spolupořádající krajanská organizace Česká literární a dobročinná asociace (Bohemian Benevolent and Literary Association) či agentura CzechTourism. Děti si pak třeba mohly v dětském stánku vyzkoušet, jak se navrhuje a staví město, anebo si hned vedle prohlédnout loutky českého loutkáře Víta Hořejše, který působí v New Yorku. V tombole mohli návštěvníci vyhrát zájezd do Prahy. 

Odpoledne se pak program přesunul přímo budovy Českého centra, kde se na rozdíl od ulice, kde to zakazuje zákon, mohlo točit pivo. Změnil se i hudební žánr. “Snažili jsme se letošní festival udělat tak, aby program na ulici byl víc folkový a aby dvě americké rockové kapely zahrály vevnitř,” řekla ředitelka Českého centra Pavla Niklová. 

Newyorská specialita

Festival se letos konal už počtrnácté. Dříve jej České centrum pořádalo o něco severněji u sídla české mise při Organizaci spojených národů na 83. ulici, loni se ale přestěhoval k České národní budově na 73. ulici. 

Český pouliční festival v New Yorku se poprvé uskutečnil v roce 1998 u příležitosti 80. výročí založení samostatného Československa. Slavnost si za dobu, co se koná, již našla své příznivce, každoročně se jí účastní několik tisíc lidí z řad krajanů i Američanů. Před několika lety na ni zavítal i herec David Duchovny. 

Pouliční festivaly národnostních menšin jsou newyorskou specialitou. K těm nejslavnějším patří irský průvod na den svatého Patrika či slavnosti Portoričanů nebo newyorských Italů.

Tagy: New York

Zdroje: ČTK