Na horách se lyžuje. Technický sníh je jistota

- Na lyžích autor: Danica Klein

Většina lyžařských areálů na českých horách je i přes teplé počasí v provozu. Sjezdovky oblevu přestály, vlekařům vydatně pomáhá technický sníh. Lidé, kteří na lyže i v teplejším počasí vyrazí, se mohou těšit na kratší fronty u turniketů, než bývá obvyklé. Hlavní nápor lyžařů vlekaři očekávají až o víkendu. 

Zasněžování

Zasněžování,zdroj: Mediafax

V Krušných horách leží na sjezdovkách od 20 do 50 centimetrů přírodního a technického sněhu. Klínovec hlásí půl metru, v provozu je deset sjezdovek. V okolí Božího Daru se lyžuje i v areálu Boží Dar - Neklid, v Novaku i v německém Fichtelbergu. Vleky jsou v provozu také v areálu Bouřňák na Teplicku, v Telnici na Ústecku nebo v areálu Klíny. 

Krkonoše zatím nabízí také převážně technický sníh. Ve ski resortu Černá hora - Pec na sjezdovkách leží 20 až 50 centimetrů. Kolem půl metru sněhu je v Harrachově, podobně je na tom i nedaleká Rokytnice nad Jizerou, kde je od úterý v provozu i nejdelší lanovka na Lysou horu. 

V Jizerských horách sice podmínky nejsou ideální, sníh je mokrý, ale v noci by teploty měly klesat výrazně pod bod mrazu, což umožní pustit sněžná děla. Většina středisek je v provozu. Lyžuje se v Bedřichově na Tanvaldském Špičáku a Severáku, na Ještědu zůstává mimo provoz už jen nejnáročnější svah Slalomák. 

Kvalitní lyžařské podmínky hlásí lyžařský areál Říčky v Orlických horách. Na sjezdových tratích je 65 až 80 centimetrů technického sněhu. Podobně na tom je i Ski park Červená Voda, na lyžaře tam čeká 40 až 70 centimetrů technického sněhu. 

Vleky jezdí navzdory oblevě

S poměrně dobrým lyžováním mohou počítat lidé v Jeseníkách. Na svazích je průměrně přes půl metru sněhu, především toho technického. Nelyžuje se na Ovčárně, která leží v národní přírodní rezervaci a nemůže spoléhat na technický sníh. 

Také ve většině areálů na Vysočině se lyžuje. Leží tam od 40 do 70 centimetrů sněhu, areál na Harusově kopci v Novém Městě na Moravě dokonce hlásí téměř metr. Mimo provoz jsou zatím areály Svatá Anna v Chotěboři nebo v Brtnici u Jihlavy. 

Vleky jezdí navzdory oblevě i na Šumavě. Na Špičáku mohou lyžaři využít všechny tratě, nová vrstva vlhkého sněhu napadla i na Zadově, Churáňově a Kvildě. 

Dobré lyžařské podmínky hlásí Zlínský kraj, horší je to v Beskydech, kde je v provozu jen několik středisek. Vleky fungují především v údolích, kde mají k dispozici sněžná děla. Slušně se dá lyžovat například v Bílé nebo Mostech u Jablunkova. V provozu je i většina středočeských areálů, návštěvnost je ale slabá.

Tagy: sníh lyžování zima

Zdroje: ČTK