Nadcházející rok zajíce věští pro Hongkong šťastný rok

- Cestování autor: red

Rok zajíce podle čínského lunárního kalendáře začíná příští měsíc a pro investory v Hongkongu to znamená, že burza bude stoupat v krátkých zaječích skocích. Tvrdí to alespoň netrpělivě očekávaná astrologická předpověď renomované makléřské firmy CLSA Asia-Pacific Markets, z níž cituje agentura AP.

Tato firma zveřejnila každoroční index feng-šuej založený na znameních čínského zvěrokruhu, který obsahuje zlehka pojaté předpovědi pro místní burzu, suroviny, nemovitosti i celebrity ekonomického světa.

A jakkoli jsou tyto předpovědi převážně nevážné, v jejich pozadí stojí skutečnost, že mnozí investoři v tomto jihočínském finančním centru systém feng-šuej berou velmi vážně a věří, že skutečně může zvýšit jejich bohatství.

Opatrné zvíře

"Zajíc je velmi opatrné zvíře. Pokaždé, když trochu poskočí, obrátí se a sleduje okolí - je to bezpečné? A pak se teprve pohne dál," řekl analytik Philip Chow, kterého makléřská firma jmenovala mistrem feng-šuej pro 17. výroční zprávu. A přesně tak si podle něj v roce zajíce, který začíná 3. února, povede hlavní hongkongský index Hang Seng.

"Trh půjde vždycky o kousek nahoru, pak zpomalí, nabere dech, rozhlédne se kolem, zhodnotí, co se děje, a pak zase půjde nahoru. Bude to tak trochu cikcak," předpověděl Chow, který se obyčejně věnuje analýzám dopravních společností.

Člověk v čase

Feng-šuej je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Štěstěnu předpovídá s pomocí dat a klasických čínských textů a snaží se jí napomáhat "správným" rozmístěním objektů či načasováním. Pojem feng-šuej doslova znamená vítr a voda. Tato praktika je stará tisíce let.

Prvky spojené letos se zajícem jsou kov a voda, což znamená, že dobré zisky investorům ponesou taková průmyslová odvětví, jako je kovoprůmysl, letectví, finance, námořní doprava či herny. Naopak sektory spojené s elementem země, jako je stavebnictví či nemovitosti a pozemky, si tak dobře nepovedou.

Podle dalšího známého poradce feng-šuej Raymonda Lo, který na toto téma napsal řadu knih, nebude rok zajíce příliš dobrý pro šéfa americké společnosti Apple Steva Jobse, který tento týden oznámil, že kvůli zdravotnímu stavu opět přechodně opouští firmu.

Tagy: Čína

Zdroje: ČTK