Nasadit přilbu, udržet bezpečnou vzdálenost. Zákon nařídí, jak lyžovat

- Na lyžích autor: Danica Klein

Sněmovna dnes podpořila navzdory nesouhlasu vlády poslanecký návrh zákona, který stanoví pravidla pro lyžaře a snowboardisty. Skupina zákonodárců například chce, aby lyžaři a snowboardisté mladší 18 let museli používat ochrannou přilbu. Totéž by ale platilo i pro cyklisty při jízdě mimo silnice. 

Lyžování

Lyžování,zdroj: Archiv

Ačkoli vláda pokládá předlohu za nadbytečnou, posoudí ji školský a zdravotnický výbor. Předkladatelé už avizovali, že se normu budou snažit upravit. Podle jednoho z nich, dlouholetého náčelníka horské služby Rudolfa Chlada (TOP 09) jde o to, aby lidé byli zodpovědní.

 

Podle vládních legislativců lze chování na sjezdovkách již nyní postihnout podle občanského zákoníku. Pravidla Mezinárodní lyžařské federace o chování při lyžování, z nichž poslanecký návrh vychází, pak využívá Nejvyšší soud při rozhodování o zavinění nehody při lyžování. 

Až desetitisícová pokuta

Předloha například uvádí, že lidé na sjezdových tratích nesmí ohrožovat druhé a musí být v "bezpečné vzdálenosti" od ostatních. Lyžaři a snowboardisté by museli "rychlost a způsob jízdy přizpůsobit svým schopnostem a zkušenostem, terénním, sněhovým a klimatickým podmínkám, výhledovým poměrům, hustotě provozu, tedy celkové situaci na trati". 

Dostatečné odstupy by museli lyžaři dodržovat, když se předjíždějí. Nesměli by se zbytečně zdržovat na nepřehledných úsecích; pokud by upadli, museli by místo co nejrychleji opustit. 

Povinnost mít ochrannou helmu by neplatila pro běžkaře. Cyklisté jedoucí mimo silnice by se museli řídit povinnostmi danými zákonem o silničním provozu. Na dodržování předpisu by dohlíželi policisté; v případě přestupku by lidem hrozila až desetitisícová pokuta. 

Návrh předložila skupina poslanců z několika stran včetně ODS a ČSSD. V důvodové zprávě píšou, že stanovit normy zákonem by přineslo vyšší právní jistotu.

Tagy: poslanecká sněmovna bezpečnost lyžování

Zdroje: ČTK