Dnes je pondělí 18. ledna 2021., Svátek má Vladislav
Počasí dnes -3°C Občasné sněžení

Nejhorší zranění vznikají při srážkách lyžařů. Jak poskytnout první pomoc?

Nejhorší zranění vznikají při srážkách lyžařů. Jak poskytnout první pomoc?
Úraz na sjezdovce | zdroj: Profimedia.cz

Na českých horách se podle údajů horské služby ročně stane zhruba 6 tisíc úrazů. 

„Mezi nejčastější patří natažené nebo přetržené vazy v kolenním kloubu, zlomeniny končetin, zranění ramene a různé pohmožděniny. Zvláště nebezpečné jsou úrazy páteře, které si mohou vyžádat trvalé následky. To samé platí i pro úrazy hlavy, kterých v Česku každoročně přibývá. Nejhorší zranění pak bývají po vzájemných srážkách lyžařů. Na lyže se proto nevyplácí jezdit bez sportovních chráničů a přilby. Důležité je také umět správně poskytnout první pomoc,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Lyžařské brnění chrání před úrazy

Lyžování bez helmy je nezodpovědné. Chrání totiž nejen před lehkými úrazy, ale i před vážným poraněním mozku, tedy v případech, kdy jde o život nebo hrozí riziko trvalých zdravotních následků. „Přibalte si na hory také páteřní pás, ať už jste sjezdoví lyžaři nebo snowboardisté. Budete chráněni před zraněními páteře - vymknutím nebo zlomeninami.  

Některé chrániče mohou navíc bránit i před zraněním klíčních kostí a žeber. Ochranu si zaslouží také kolena, což se vyplatí zejména u snowboardingu, kde může dojít po prudkém pádu k přetržení kolenních vazů. K rizikovým partiím paří také ramenní klouby a předloktí,“ vypočítává MUDr. Michaela Tomanová.

zdroj: Redakce

Úrazů na sjezdovkách přibývá především z důvodu rostoucího počtu lyžařů a také moderního vybavení, které umožňuje jezdit na svahu vyšší rychlostí. Pokud se stanete účastníkem nehody, je potřeba vědět, jak poskytnout první pomoc a co nejrychleji zavolat horskou službu nebo rychlou záchrannou službu. Jestliže vyhodnotíte, že se nejedná o zranění páteře ani o bezvědomí, pokuste se dostat zraněného ze sjezdovky.

„Pokud máte podezření na zlomeninu či poškození vazivových tkání kloubů končetin, snažte se minimalizovat bolest zraněného jejím znehybněním. Ruku můžete například zavěsit do šály, nohu zase fixovat k druhé končetině ve dvou místech - u kotníků a nad kolenem,“ uzavírá MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,140 26,220
USD 21,640 21,760
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma