Nejlépe se žije ve Vídni, Praha je na 69. místě

- Zajímavosti autor: Jan Pastor

Vídeň druhý rok po sobě obhájila prvenství v žebříčku měst s nejvyšší kvalitou života, který každoročně sestavuje americká poradenská společnost Mercer. Informovala o tom agentura AFP.

Trojici měst s nejvyšší kvalitou života doplňuje Curych a novozélandský Auckland, nejhůř se prý žije v Bagdádu. Praha ve výčtu 221 měst zveřejněném dnes na webu poradenské společnosti skončila na 69. místě a zůstává tak nejlépe hodnoceným východoevropským městem. Lépe si vedla v žebříčku hodnocení osobní bezpečnosti, kde spolu s Lisabonem skončila na 47. místě, těsně následovaná Bratislavou. Nejbezpečnějším městem je podle analytiků Lucemburk.

Poradenská společnost žebříček sestavila na základě 39 kritérií týkajících se kvality života. Kromě jiného sledovala politické, sociální a ekonomické prostředí, ale také možnost kulturního vyžití nebo přírodní a ekologické podmínky.

Německo a Švýcarsko jsou v první desítce třikrát

Polovinu z prvních 25 míst obsadila evropská města, přičemž Německo a Švýcarsko jsou v první desítce zastoupeny hned třikrát. Na čtvrté příčce skončil Mnichov, zatímco o pátou příčku se dělí německý Düsseldorf a Vancouver v Kanadě. Praha si oproti loňsku o jednu příčku polepšila. Na chvostu tabulky se ocitly súdánský Chartúm, metropole Haiti Port-au-Prince, Ndjamena v Čadu a Bangui ve Středoafrické republice, poslední místo obsadila irácká metropole.

Žebříček týkající se výlučně bezpečnosti jednotlivých měst je podle AFP letos novinkou. Mercer ho sestavil podle kritéria "osobní bezpečnosti" na základě vnitřní bezpečnosti, úrovně kriminality, vymáhání zákonů a mezinárodních vztahů dané země.

Nejméně bezpečné gruzínské Tbilisi

Druhý nejbezpečnější je tak prý Bern, následovaný Helsinkami a Curychem, Vídeň skončila pátá. Z evropských měst je nejméně bezpečné gruzínské Tbilisi. Bagdád pak i tento žebříček uzavírá.

Pokud jde o světová velkoměsta, New York, který analytici použili jako referenční bod, z hlediska kvality života skončil na 47. místě. Podobně skórovaly také Londýn (38.), Madrid (43.) a Řím (52.).

Žebříček měst podle úrovně kvality života za rok 2011

Pořadí

Město

Stát

1.

Vídeň

Rakousko

2.

Curych

Švýcarsko

3.

Auckland

Nový Zéland

4.

Mnichov

Německo

5.

Düsseldorf

Německo

6.

Vancouver

Kanada

7.

Frankfurt

Německo

8.

Ženeva

Švýcarsko

9.

Bern

Švýcarsko

10.

Kodaň

Dánsko

17.

Berlín

Německo

69.

Praha

Česká republika

73.

Budapešť

Maďarsko

214.

221.

Tbilisi

Bagdád

Gruzie

Irák

Tagy: Vídeň

Zdroje: ČTK