Největší hrad z písku všech dob! Hradby dosáhly délky 27,3 kilometru

- Cestování autor: Danica Klein

Na německém ostrově Rujana byl postaven údajně největší hrad z písku. Jeho "hradby" dosáhly délky 27,3 kilometru, což bezpečně stačí na zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Dílo na pláži u obce Glowe pomáhalo stavět 11.000 lidí.

Dosavadní světový rekord držela pláž Myrtle Beach v americkém státě Jižní Karolína. Před 20 lety tam byl postaven písečný hrad o délce 26,4 kilometru.

"Pouhých" deset kilometrů

Celý den v neděli hrad na Rujaně pomáhali stavět dobrovolníci, dovolenkáři, hasiči, členové různých spolků i zaměstnanci místních firem. Protože má pláž u Glowe délku "pouhých" deseti kilometrů, musel se hradební val z písku vysoký nejméně předepsaných 90 centimetrů klikatit.

Na stavbu dohlíželi Guinnessovi porotci z vrtulníku. K večeru bylo dílo hotovo, ale záhy muselo být srovnáno se zemí, protože zvlášť k tomuto účelu navezený písek musel opět pryč.

Tisíce turistů

Jeden ze sponzorů akce poskytl 10.000 plastových lopatek a kbelíků, někteří dobrovolníci si přinesli své rýče nebo lopaty. Dnes už na pláži podle DPA opět ležely tisícovky turistů. Projekt přesto kritizovali ochránci přírody.

Tagy: rekord hrad Písek

Zdroje: ČTK