Dnes je pátek 1. července 2022., Svátek má Jaroslava
Počasí dnes 29°C Bouřky

Největší lyžařské areály planety

Největší lyžařské areály planety
Lyžování v USA | zdroj: ThinkStock

Myslím, že dozrál čas na to, abychom se podívali na lyžařská střediska. A jelikož předpověď pro tuzemsko hovoří o příštím týdnu v kladných číslech, vyrazíme do Alp. Francouzských. Rakouských. A také do Utahu.

Areál Portes du Soleil je pravděpodobně největším a nejrozlehlejším lyžařským střediskem na světě. Vystoupat k němu musíte na severu Francie, a odmění vás asi 650 kilometry tras, ke kterým vede 230 lanovek, které jsou přístupné na jediný skipass. Areál se rozléhá přes 14 údolí o rozloze více než 400 čtverečních kilometrů. Portes du Soleil drží prvenství také jako nejvýše položené lyžařské středisko. Nejnižší nadmořská výška v areálu je 1000 metrů, nejvyšší 2 460. Díky těmto hodnotám tam je sníh prostě pořád. No, a když tam není, je tam stejně pro jistotu nabitých 600 sněhových děl.

Problém je v tom, že ne všechna údolí a ne všechny sjezdovky jsou přístupné. Respektive komunikační systém, který je spojuje, místy vypadává, a tak se nemůžete přesunout ze sjezdovky č. 5 na 13 bez toho, abyste museli přesednout do autobusu. A tak spoustu lidí škádlí názor, že vlastně nejde o jeden areál … Pokud tento argument akceptujete, pak je největším lyžařským střediskem na světě středisko Tří údolí (Les 3 Vallées), které se nachází také v zemiGalského kohouta. Disponuje asi 600 km sjezdovek a 196 vleky.

Tady není moc místa pro chyby ...
Tady není moc místa pro chyby ...

Jeden z dalších velkých resortů se nachází v Rakouském Söldenu v Ozlalu. Stal se oblíbeným místem lyžařů, kteří na něm pořádají všemožné párty a srazy (samozřejmě po lyžování). SvahySöldenu jsou pestré a udělají radost všem. Lyžovat můžete začít třeba ve čtyři odpoledne, a skončit klidně až nad ránem o dvanáct hodin později. 

Whistler-Blackcomb je sice rozlehlý, ale snadno se v něm ztratíte.
Whistler-Blackcomb je sice rozlehlý, ale snadno se v něm ztratíte.

Saalbach Hinterglemm se nachází také u našich jižních sousedů a jde o nejrozlehlejší a nejrozmanitější lyžařskou oblast v celém Rakousku. Tratě uspokojí náročné lyžaře a nezkušení si na nich nebudou mít kde ublížit. Saint-Lary-Soulan leží ve Francouzských Pyrenejích. Se svými 55 tratěmi v rozmanitém terénu se řadí k největším střediskům v oblasti. Abychom neopomněli zemi špaget a oliv, Cortina d´Ampezzo přináší úchvatná panoramata Dolomit, a několik úrovní lyžařských dovedností.

Powder Mountain zve k ledovým výšinám. Na co čekáte?
Powder Mountain zve k ledovým výšinám. Na co čekáte?

V Severní Americe je největším střediskem Whistler-Blackcomb, který nabízí 8 100 akrů k lyžování.Powder Mountain je vyhlášené středisko v americkém Utahu. Jde o jedno z největších resortů v U.S.A., a může se pochlubit až 7 000 akrů terénu. Takže – kdo se nebojí ocelových orlů, může si letošní zimu ještě pořád užít- třeba v náruči Yettiho, který prý pobíhá právě někde v Utahu.

Saalbach usíná ... nebo se jen probouzí k nepravostem?
Saalbach usíná ... nebo se jen probouzí k nepravostem?

AUTOR: Tomáš Kubart

Obrázek zdroj: Redakce

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 1.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,730 24,830
USD 23,690 23,870
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma