Obří šachová figurka ozdobí parčík v Pelhřimově

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Parčík na Svatovítském náměstí v Pelhřimově ozdobí tento týden obří šachová figurka, na informačních panelech přibudou informace o šachových rekordech.

Bude to další místo ve městě, které návštěvníkům Pelhřimova připomene, že jsou ve městě rekordů a kuriozit, řekl Miroslav Marek z agentury Dobrý den spravující databázi českých rekordů.

Největší a nejmenší

"Figurka bílého šachového pěšce bude dalším exponátem Muzea rekordů a kuriozit, který bude natrvalo umístěn v exteriéru města," řekl Marek. Na Masarykově náměstí už se například tyčí největší turistický rozcestník, na budově radnice je umístěna nejmenší jezdecká socha na světě.

V turistickém informačním centru je nejdelší tužka v republice dlouhá 570 centimetrů o průměru 22 centimetrů. "Byli bychom rádi, aby po městě podobných věcí časem přibylo víc," dodal Marek.

Jeřáb umístí 250 centimetrů vysokou a 1200 kilogramů vážící figurku se znakem města na 120 centimetrů vysoký podstavec ve středu dopoledne. Lokalita je součástí turistické stezky Procházka Českou knihou rekordů. Stezka dlouhá 1,5 kilometru propojuje Muzeum rekordů a kuriozit v Jihlavské bráně s expozicí Zlaté české ručičky v Domě dobrých dnů na Nábřeží rekordů.

Autorem figurky je Vladimír Glaser, který před časem inicioval výrobu soupravy 32 šachových figurek o celkové hmotnosti 48 tun. Figury vznikaly od 1. června do 27. října 2010.

Exponát Muzea rekordů a kuriozit

Denně na nich pracovalo až osm lidí, a to vždy zhruba osm hodin. Zhotoveny jsou ze stavebních prefabrikátů, železobetonu a omítky. Nejvyšší černý král měří 291,5 centimetru. Průměrná váha jedné figury je jeden a půl tuny.

Jednotlivé figury byly rozmístěny do turisticky zajímavých míst Karlštejnska. Jedna z nich se stala exponátem Muzea rekordů a kuriozit.

Tagy: kuriozita park

Zdroje: ČTK