Obří vozy nahrazují menší. Lidé v Texasu jsou spokojenější

- Do světa autor: Danica Klein

V Texasu, kde tradičně vše včetně aut musí být velké, v posledních letech roste obliba malých vozů. Mohou za to zřejmě rostoucí ceny benzinu. Svůj podíl ale má i příliv lidí do velkých měst, kde na rozdíl od venkovských oblastí nepotřebují malá nákladní auta či dodávky. Někteří lidé, kteří již vlastní velká auta, si také jako druhý nebo třetí vůz pořizují něco menšího.

Malá auta na texaském trhu, který je ve Spojených státech druhý největší po Kalifornii, představovala 4,5 procenta z 910.000 vozů prodaných v loňském roce. Ještě v roce 2007 jejich podíl činil 2,7 procenta. Zastoupení Fiatu v Austinu například loni prodalo více Fiatů 500 než kterýkoliv jiný prodejce v zemi.

Velká auta loni v Texasu činila pětinu z nově registrovaných vozů. Oproti roku 2007 to byl čtvrtinový pokles. I tak se ale v Texasu v roce 2011 prodalo více velkých automobilů než v kterémkoliv jiném státě americké unie.

Lepší výbava i vzhled

K rostoucí oblibě malých aut v Texasu podle prodejců přispívá to, že na rozdíl od spartánských mikrovozů populárních během ropných krizí v 70. letech mají mnohem lepší výbavu i vzhled. Mnoho obřích vozů také v poslední době nahrazují menší sportovně užitkové vozy, takže si majitelé malých aut na texaských silnicích nepřipadají tolik nepatřičně.

I tak ale musejí být ostražití. "Člověk si musí dávat pozor a mít oči i vzadu. Pokud do něj něco vrazí, je velká pravděpodobnost, že to nebude další malé auto," říká pětapadesátiletý majitel Fiatu 500 Stephen Liso. Sám s tím má zkušenost. Svůj malý fiat vlastnil teprve čtyři dny, když jej více než dvoutunová dodávka natlačila do SUV jedoucího před ním. Auto nepřežilo, Lisovi se ale nic nestalo.

Vzápětí si pořídil další pětistovku. Za několik týdnů do ní sice opět zezadu narazilo větší auto, tentokrát ale škody byly jen kosmetické. Na malém fiatu se mu líbí čipernost a úspornost. V Texasu přitom není sám. Trh s tímto modelem, který byl v USA uveden loni, je tu třetí největší v zemi po Kalifornii a Floridě.

Bez velkého auta se neobejdeme

Jedním z fanoušků malých aut je i učitelka v důchodu Donna Enloeová, která dříve žila na venkově a nyní bydlí u Houstonu. Většinu svého života řídila dodávky a malá nákladní auta. Nyní má také Fiat 500 a musí si zvykat na zcela odlišný styl řízení. "Překvapilo mne, že jsem pohodlně mohla opustit to velké auto, kde jsem seděla jak na trůně a měla o všem přehled," řekla s tím, že při nákupu malého vozu hrála roli vyšší cena benzinu.

Nyní si na rozdíl od minulosti musí nechávat větší odstup od ostatních větších aut, aby viděla, co se před ní děje. Stejně tak ostražitá je při couvání na parkovišti, když je obklopená vysokými vozy. Líbí se jí ale, jakou pozornost v Texasu její malé auto přitahuje. Přesto se ale jenom na jeho služby nemůže spolehnout a vlastní také SUV Chevy Tahoe na převážení větších nákladů. "Bez velkého auta se pořád neobejdeme," podotkla.

Tagy: USA auta obliba Texas

Zdroje: ČTK