Olympijské nákupní středisko v Londýně otevřelo brány

- Zajímavosti autor: Jan Pastor

V londýnském Stratfordu bylo dnes slavnostně otevřeno největší městské nákupní středisko v Evropě, které bude hlavní branou do sousedního parku se sportovišti pro olympijské hry 2012. Na otevření střediska, které stálo 1,45 miliardy liber (41 miliard korun), stály přes ekonomickou krizi od rána dlouhé fronty zvědavců.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V nákupním středisku Westfield Stratford City o rozloze 177 tisíc metrů čtverečních je víc než 300 obchodů, 70 restaurací, multikino, tři hotely, největší britské kasino a kuželník. Především však leží na kraji olympijského parku a bude příští rok hlavní branou pro návštěvníky her. Majitelé střediska, firma Westfield, předpokládají, že tudy projdou tři čtvrtiny všech diváků soutěží v olympijském parku.

V nákupním středisku jsou také rozmístěny obří obrazovky, které během her budou přenášet hlavní olympijské soutěže, stejně jako dopravní informace a zprávy.

Zahajovací ceremonál nenarušila ani skleněná deska, která spadla z desetimetrové výšky

Slavnostní zahajovací ceremonii dnes nenarušila ani skleněná deska, která spadla z desetimetrové výšky kus od pódia, na němž byl londýnský starosta Boris Johnson a popové hvězdičky Pixie Geldofová a Nicole Scherzingerová.

Olympijský park i Westfield Stratford City jsou z největší části v jedné z nejchudších oblastí Londýna, ve čtvrti Newham. Kromě toho obchody v Británii prožívají krizi vzhledem k minimálnímu ekonomickému růstu a malé důvěře spotřebitelů. V novém středisku je ale prý již pronajato 95 procent plochy. Westfield je přesvědčen, že bude následovat úspěchu obdobného střediska White City na západě města, které bylo otevřeno v době finanční krize před třemi lety a podařilo se mu následující recesi překonat.

Národ obchodníků získal zlatou medaili, ještě než hry začaly

Westfield Stratford City by mělo také vytvořit na 10 tisíc pracovních míst. "Tento projekt určuje tempo transformace východního Londýna. Bude jedním z hlavních dědictví olympijských her 2012," řekl dnes Johnson. Organizátoři postavili olympijský park záměrně ve východní chudší části Londýna ve snaze podpořit místní ekonomiku.

Deník list The Guardian dnes otevření nákupního střediska uvítal, ale také napsal, že "uvítáním Londýna světu a úvodem k velkému sportovnímu svátku a mezinárodnímu bratrství bude velký nápis Marks & Spencer a nákupní ulice. Národ obchodníků získal zlatou medaili, ještě než hry začaly v kratochvíli, kterou má nejraději," poznamenal list.

Tagy: Londýn

Zdroje: ČTK