Opera v Sydney prodává dlaždice ze střechy

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Světoznámá opera v australském Sydney přišla s novým nápadem, jak získat prostředky na rekonstrukci a připomenout se veřejnosti. Na internetu zahájila virtuální prodej dlaždic ze střechy unikátní budovy.

Dlaždice ze střechy opery

Dlaždice ze střechy opery,zdroj: abc.net.au

Od pondělka si zájemci mohou koupit některou ze 125.000 dlaždic z nejvyšší "plachty" sydneyské opery. Jedním z prvních kupců se stala hollywoodská hvězda Hugh Jackman. 

"Opera je mistrovským dílem na seznamu světového dědictví UNESCO, které patří nám všem," uvedl Jackman, který žije v Sydney. "Akce Own Our House je skvělým způsobem, jak mohou lidé dát najevo svou hrdost a lásku k jedné z nejvýznamnějších světových staveb," dodal. 

Organizátoři akce Own Our House (Vlastněte náš operní dům) doufají, že tímto způsobem shromáždí 15 milionů australských dolarů (273 milionů Kč) na obnovu komplexu a na zajištění prostředků pro bezplatné akce pro veřejnost, napsala agentura AFP. 

Za 100 až 400 australských dolarů (1820 až 7280 Kč) si zájemce může koupit jednu z virtuálních dlaždic, kterou si sám vybere na internetu. Na ni pak bude moci umístit své foto a vzkaz, bude ji moci sdílet na sociálních sítích, rovněž se pak bude moci stát členem virtuální komunity vlastníků dlaždic a bude moci vyhledávat další "spolubydlící".

Tagy: střecha Opera v Sydney dlaždice

Zdroje: ČTK