"Pavoučí muž" pokořil Castrův komunistický hotel

VIDEO - Zajímavosti autor: Danica Klein

Francouzský lezec Alain Robert zdolal v pondělí jeden ze symbolů komunistické Kuby. Bez pomůcek či jakéhokoli jištění vylezl na 126 metrů vysoký hotel Habana Libre. 

Alain Robert

Alain Robert,zdroj: Huffington Post

Podle informací agentury AP trvala 50letému odvážlicvi cesta vzhůru necelou půlhodinu. Největší strach neměl prý z výšky budovy, ale z toho, že by se s ním mohl utrhnout kus její stárnoucí fasády. Stejně jako řada dalších budov v Havaně je i hotel z poloviny minulého století v nepříliš udržovaném stavu. 

Před začátkem pokusu se možná i proto cítil lezec přezdívaný "Pavoučí muž" poněkud nervózní. "Než začnete, je to vždycky trochu těžké. Ale potom je mi krásně. Cítím se znovuzrozený. Cítím se svobodný," řekl Robert AP před svým výstupem. 

Lezec má za sebou i daleko vyšší mety, celkem vylezl na více než stovku výškových budov, mimo jiné na Eiffelovu věž. Vloni například zdolal 300 metrů vysoký hotel The Torch v katarském Dauhá. O rok dříve vylezl na úplně nejvyšší budovu světa, dubajskou Burdž Chalífu vysokou 828 metrů. Tehdy mu dech beroucí výkon trval šest hodin. 

Tentokrát si den po kubánských parlamentních volbách vybral se svolením Castrova režimu jeden ze symbolů komunistické země. Hotel původně vlastnili Američané a nesl jméno Hilton. Když se Fidel Castro a jeho lidé v roce 1959 chopili po převratu moci, budovu znárodnili a přejmenovali na Habana Libre (svobodná Havana). Vůdce revoluce si v ikonickém hotelu v prvních dnech po revoluci zřídil své ústředí. Dnes hotel patří španělské firmě.

Tagy: Kuba hotel

Zdroje: ČTK