Dnes je pátek 15. ledna 2021., Svátek má Alice
Počasí dnes 0°C Sněhové přeháňky

Peruánská Lima, město tisíce barev, které se halí do mlhy

Peruánská Lima, město tisíce barev, které se halí do mlhy
Tradiční peruánské tkaniny | zdroj: ThinkStock

Pokud jste dobrodružnější typ a táhne Vás to do krajů Jižní Ameriky, nevynechejte peruánskou metropoli Limu! Jedná se totiž na jedné straně o moderní metropoli, na straně druhé zde naleznete skvostné pozůstatky koloniální doby.

Mezi turisty hojně frekventovanou městskou čtvrť patří Barranco - čtvrť bohémů, umělců, básníků a studentů ze širokého okolí. Místní domy v sobě uchovávají atmosféru první republiky a spočinout ve stínu můžete v jedné z mnoha typických krčem či restaurací.

Přímo v srdci samotné Limy se nachází hlučná pěší zóna Jirón de la Unión, která je spojnicí dvou centrálních náměstí Mayor a San Martín.

Lima Lima | zdroj: ThinkStock

Limu v minulosti sužovalo zemětřesení, které zničilo většinu starých budov. Proto sídliště v centru podlehla několikanásobným přestavbám, zvláště od roku 1930. Nynější podobu centra tvoří především bankovní a obchodní domy.

Cílem turistů je náměstí Plaza Mayor (dříve Plaza de Armas), v jehož středu jsou k vidění nádherné šplouchající vodní kaskády postavené v roce 1650. Náměstí je obklopeno vládními budovami ve francouzském empírovém stylu, ale převažují koloniální stavby, např. znovupostavení katedrála (vícekrát zničena zemětřesením) v roce 1746.

Plaza de Armas Plaza de Armas | zdroj: ThinkStock

Lima svým návštěvníkům nabízí velký počet muzeí, např. v Národním muzeu lze získat největší přehled o dějinách a vykopávkách v Peru. Ve Zlatém muzeu se pyšně vystavují tisíce zlatých náušnic nebo neobyčejná ponča osázená stovkami destiček ze solidního zlata.

Za zhlédnutí také stojí katakomby kláštera, v nichž jsou údajně pochovány ostatky 70 000 lidí.

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Limy je rozmezí června až srpna, kdy v horách panují sucha. Může Vás ale zaskočit hustá pobřežní mlha, která zahaluje tamější ulice a Peruánci jí říkají "garúa".

Lima, pláž Lima, pláž | zdroj: ThinkStock

 

Zdroje:
Redakce, 100 nejkrásnějších měst světa

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,180 26,260
USD 21,620 21,740
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma