Po Praze jezdí až 120 tisíc cyklistů

- Na kole autor: Danica Klein

Za poslední dva roky se v Praze zdvojnásobil počet cyklistů. V ulicích jich jezdí až 120.000. Ukázal to průzkum agentury GfK, který zpracovala pro pražský magistrát, sdělili zástupci sdružení Auto*Mat. Průzkumu se zúčastnilo 1025 lidí ve věku 15 až 69 let. 

Cyklisté v Praze

Cyklisté v Praze,zdroj: Mediafax

"Výsledky průzkumu dokladují značný rozvoj cyklistické dopravy za poslední dva roky. Současně ale obsahují varovné známky zpomalování tohoto trendu," uvedl dopravní odborník Vratislav Filler se sdružení Auto*Mat. 

Podle průzkumu dosáhl podíl cyklodopravy dvou procent ze všech vykonaných cest. Průměrně do práce po Praze lidé najezdí denně na kole až 560.000 kilometrů. V zimě pak pravidelně jezdí na kole 44.000 Pražanů, v létě je to přes 160.000 lidí. 

Respondenti průzkumu také uvedli, že pokud by se zlepšila cyklistická infrastruktura a zvýšila bezpečnost, jezdili by na kole ještě častěji. Pokud by se podmínky zlepšily, jezdilo by na kole až 300.000 lidí. Kolo by používala v případě lepších podmínek skoro polovina lidí starších 15 let. 

Cyklostezky dražší než silnice?

"Od roku 2008 se soustavně prohlubuje kritický postoj cyklistů k infrastruktuře, ať jde o stezky či cyklopruhy. Lze si to vysvětlit jako následek sporných zkušeností s realizacemi, které mají převážně nízkou kvalitu a nejsou pro cyklisty dostatečně komfortní," uvedl Filler. 

Praha byla v minulosti kritizována, že staví cyklostezky dražší než silnice. Například tříkilometrový úsek v pražských Vysočanech, kterou před třemi lety vystavěl pražský magistrát, stál asi 140 milionů korun. Přitom průměrně kilometr cyklostezky stojí v Česku asi sedm milionů korun. Vysočanská cyklostezka se ale prodražila hlavně kvůli náročným přemostěním.

Na území metropole je zhruba 155 kilometrů cyklostezek a více než 500 kilometrů značených cyklotras. Bezpečnost cyklistů v Praze pak v ulicích zvyšují cyklopruhy, takzvané cyklopiktokoridory, cykloobousměrky nebo představená stání v křižovatkách.

Tagy: Praha cyklista cyklostezka

Zdroje: ČTK