Pochodeň dorazí do Británie. Vydrží olympijský oheň rozmary počasí?

- Zajímavosti autor: Danica Klein

VIDEO. V pátek dorazí pochodeň s olympijským ohněm z Řecka do Británie, kde ji čeká od soboty 19. května sedmdesátidenní štafeta, jež vyvrcholí zapálením ohně při slavnostním ceremoniálu v Londýně. Britové nenechali nic náhodě a pochodeň už dříve důkladně otestovali, zda vydrží proměnlivé ostrovní počasí.

Na testování se podílel i dvojnásobný olympijský vítěz v desetiboji Daley Thompson. Za jeho dohledu prošla osmisetgramová pochodeň ve vzduchovém tunelu simulací, aby se zjistilo, zda vydrží hořet při prudkém větru, dešti a dokonce i sněhu. Podle agentury SID nezhasl oheň ani při poryvu větru 80 km/h.

Olympijský oheň byl slavnostně zapálen minulý týden v Olympii a vydal se na týdenní pouť Řeckem. Do země letošních her ji převeze delegace, jejímž členem bude i ambasador londýnské olympiády David Beckham. Výprava v čele se šéfem organizačního výboru Sebastianem Coem, londýnským starostou Borisem Johnsonem a ministrem sportu Hughem Robertsonem převezme pochodeň ve čtvrtek slavnostně na Panaténském stadionu. Do Británie ji pak připraví ve zlaté barvě vyvedený airbus 319.

Na ostrovech pochodeň jako první převezme trojnásobný olympijský vítěz v jachtingu Ben Ainslie. Během následujících 70 dnů poběží štafetu s pochodní 8000 lidí na trase 12.000 kilometrů. Slavnostní zahájení londýnských her se uskuteční 27. července.

Tagy: Londýn oh

Zdroje: ČTK